Değerli Sanayicilerimiz; 

Dünyayı saran koronavirüs salgını ile mücadelemiz sürerken, kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Sadece sağlık açısından değil ekonomik açıdan da ülkelerin dengesini bozan bu salgının bir an önce bitmesi ümidindeyiz. Bizler de AOSB Bölge Müdürlüğümüzün duyarlı çalışmalarıyla buna ilişkin en etkin tedbirleri en üst seviyede tutmaya devam ediyoruz.

“Önce Sağlık” prensibinden hareketle aldığımız bu tedbirlerimize Bölge Müdürlüğümüz, Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nin “TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı” şartlarını da yerine getirip,  yapılan denetimler sonucunda  “TSE COVİD-19 Güvenli Hizmet Belgesi” almaya hak kazandı. Bu konuda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum.

Kıymetli Sanayicilerimiz; 

İSO tarafından her yıl firmaların üretimden net satışları baz alınarak hazırlanan ve sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019” listesi,  7’si Adana merkezli toplam 16 firmanın bulunduğu AOSB, İkinci 500 Sanayi Kuruluşu listesinde de farkını hissettirdi. Listeye giren firmalarımızı kutluyorum. Daha fazla firma ile Adana’mızı temsil etmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli Sanayicilerimiz; 

Geçtiğimiz ay bölgemiz açısından güzel bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resim Gazete’de yayınlanan kararla; Adana’da yatırımını  OSB içinde yapanlar 4. Bölge teşviklerinden yararlanacak. Böylece gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kar payı desteği avantajlarımızın oranı yükselecek. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Sayın Sanayicilerimiz;

Geçtiğimiz ay bölgemizde Adana Valimiz Süleyman Elban’ı konuk etti.  Bölgedeki birimleri gezerek, bilgi alan Valimize kapsamlı bir brifing sunduk.  Kendisi de  Adana’nın, ekonomi başta olmak üzere her açıdan gelişip kalkınması için birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. Sayın Valimize ziyaretleri ve sanayicilerimize gösterdiği duyarlılık için teşekkür ediyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz; 

Bölge Müdürlüğümüz pandemi sürecinde de sanayicilerimiz ve çalışanlarına yönelik eğitimlerine ara vermiyor. AOSB Akademi eğitimlerimizi  koronavirüs önlemleri kapsamında oluşturulan online eğitim sistemi altyapısı ile gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda, bölgemizdeki firmaların ihracat departmanları yönetici ve çalışanlarına yönelik Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışına açılmak isteyen firmalara sağladığı destekler konusunda eğitim semineri düzenlendi.

“Korona virüs salgının iş hukukuna etkileri, kişisel verilerin korunması mevzuatında güncel gelişmeler” konusunda düzenlediğimiz eğitimde;  “Korona virüs sürecinde ı̇nsan kaynakları uygulamaları”, “Pandemi de yasaklanan İş akdi fesihlerinin son durumu”, “ Tek taraflı ücretsiz ı̇zin– nakdi ücret desteği”, “Kısa çalışma”, “Uzaktan/evden çalışma”, “Yıllık ücretli ı̇zin”, “İşyerlerinde Covid-19 kapsamında alınacak ı̇şsağlığı ve güvenliği önlemleri”, “Covid-19 sürecinin KVKK üzerindeki etkileri” konularında çok faydalı bilgiler verildi.

“İş Yaşamında Başarı İçin Profesyonel Davranış” konusunda da

“Profesyonellik Nedir ?,  İnisiyatif, Profesyonel Etik, Sorumluluk, Güvenli Duruş, Eleştiri Kavramı, Proaktif Olma, Fayda, Değer, Çözüm Kavramları, İş ve İlişki Yönetimi” başlıkları altında eğitim gerçekleştirildi.

Bölge Müdürlüğümüzün düzenlediği Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı Bilgisayar İşletmenliği Programı da tamamlandı. Başarılı olanlar MEB onaylı bilgisayar işletmenliği sertifikası almaya hak kazandılar.

AOSB Akademi kapsamındaki “Performans Yönetimi Sistemleri Karşılaştırma ve Değerlendirme” konulu eğitim seminerinde de kurumsal performans yönetimi tüm yönleriyle ele alındı.

Bu eğitimlerimizden siz değerli sanayicilerimiz ve çalışanlarımızın azami ölçüde faydalanmaya devam etmesini umut ediyoruz.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı