Yemen heyeti AOSB’de Fabrikaları Gezdi

Yemen heyeti AOSB’de Fabrikaları Gezdi

AOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Ömer Kaya:
“Yatırımcılarımıza birçok avantajlar sunuyoruz”

Yemenli sanayici ve bürokratlardan oluşan 150 kişilik Yemen heyeti, iki ülke arasındaki ticari işbirliğini geliştirmek üzere geldiği Adana’da, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizi (AOSB) ziyaret etti. Yemenliler, file çuval ithal ettikleri Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş, Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ortadoğu Alüminyum ve Ako Kablo fabrikalarını gezerek, üretimleri hakkında bilgi aldılar.

Başbakanlık Türkiye TYDTA Körfez Temsilcisi Mustafa Göksu'nun öncülük ettiği Yemenli işadamı ve bürokratlar, AOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hikmet Aslan, Yusuf Kara, Selahattin Onatça ve Bölge Müdürümüz Mustafa Keskin tarafından AOSB Başkanlığı Seyhan Toplantı Salonumuzda ağırlandı.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Ömer Kaya, burada yaptığı açıklamada, AOSB’nin Türkiye’deki sanayi bölgeleri arasında ilk 5’te yer aldığına dikkat çekerek, tamamlanan alt ve üst yapılar ile yatırımcılara birçok avantajlar sağlandığını söyledi. Kaya, AOSB yönetimi olarak yatırımcıların işini kolaylaştırma çabasında olduklarını vurgulayarak, karma bir yapıda ancak, tekstil sektörünün ağırlıklı olduğu bölgede yerli ve yabancı 400’ün üzerinde firmanın üretim yaptığını kaydetti.

AOSB'den Avrupa’ya ihracat yapan birçok önemli işletme bulunduğunu belirten Kaya, yıllık ihracat rakamının ise yaklaşık bir milyar doları bulduğunu dile getirdi. Başkan Vekilimiz Kaya, Yemen heyetinin yaptığı ziyaretin, iki ülke arasında ticari ilişkilerin gelişmesi açısından önemli olacağına inandığını söyledi.

“TÜRKİYE’YE KATMA DEĞER OLARAK DÖNECEK”

AOSB yönetimimize ev sahipliklerinden dolayı teşekkür eden TYDTA Körfez Temsilcisi M. Mustafa Göksu da ticari işbirliğini geliştirmek için Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak bu tür ziyaretlerine öncülük ettiklerini dile getirdi.

Yemenlilerin, Ortadoğu ticaretini elinde tutan bir millet olduğuna vurgu yapan Göksu, “Yemen halkında doğuştan bir girişimcilik yeteneği var. Biz de Yemen’deki kardeşlerimizi Adana ve Mersin’de bulunan işadamlarımızla bir araya getirerek, buradaki gelişmiş sanayiyle tanıştırmak istedik. Bu vesileyle, iki ülke arasındaki ticaretin artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

AOSB Bölge Müdürümüz Mustafa Keskin'in bölgemiz hakkındaki sunumunun ardından Yemenli heyeti, Bölgemizde üretim yapan Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi, Bilici Yatırım Sanayi, Ortadoğu Alüminyum Profil ve Ako Kablo firmalarını ziyaret etti.

Yemen heyeti AOSB’den ayrılırken, gösterilen yakın ilgi ve bilgilendirme için başta AOSB yönetimimiz olmak üzere tüm sanayicilerimize teşekkür ettiler.

Yayın Tarihi: 11/01/2018
Görüntüleme: 626