Tanzanya Büyükelçisi’nden Başkanlığımıza Ziyaret.

Tanzanya Büyükelçisi’nden Başkanlığımıza Ziyaret.

Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Kiondu:

“Tekstil ve mobilya sektöründe kaçırılmaz fırsatlarımız var”

 

AOSB Başkanımız Sütcü:

“Türkiye’deki ilk 5 OSB arasındayız”

 

ADANA/ Afrika'nın Orta-Doğu bölgesinde yer alan Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu, ülkeleri ile Adana arasında ticari işbirliğini güçlendirmek istediklerini bildirdi.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyeleriyle birlikte Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde (AOSB) Başkanımız Bekir Sütcü’yü ziyaret eden, Tanzanya Büyükelçisi Kiondu, ülkelerindeki fırsatlar konusunda bilgi verdi.

 

Genç MÜSİAD Adana Şube Başkanı Muhammet Veysel Gök ve üyelerinin eşlik ettiği Tanzanya Büyükelçisi Kiondu’yu, Başkanımız Bekir Sütcü ve AOSB Bölge Müdürümüz Mustafa Keskin konuk etti.

 

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemiz (AOSB) hakkında bilgiler veren Başkanımız Bekir Sütcü, “Türkiye’de 300’ün üzerinde sanayi bölgesi var. Adana OSB’miz, Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgeleri içerisindeki ilk 5’de yer alıyor. Bunun sebebi; fiziki açıdan, coğrafi konumdan ve ticaret hacminden kaynaklanıyor. 16 milyon m2’lik alanımız mevcut. Yaklaşık 500 sanayi kuruluşu ve yaklaşık 40 bin çalışanımız var. Her sektörde karma bir organize sanayi bölgesiyiz. Başta tekstil sektörü olmak üzere makine, gıda, plastik ambalaj, mobilya ve ağaç sanayimiz var. Sektöründe öncü olan birçok firma OSB’mizde yer alıyor” dedi.

 

Yabancı yatırımcıların Adana’da etkili faaliyetler gerçekleştirdiğini kaydeden Başkanımız Sütcü, Avusturya, İsrail, Hindistan, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yüzde yüz sermayeleri olan şirketlerin bulunduğunu, sadece Bölgemizden yapılan ihracatın 1 milyar doları geçtiğini belirtti.

 

“İŞBİRLİĞİNE SICAK BAKIYORUZ”

Bölgemizde ağırlandıkları için memnuniyetini dile getiren ve Başkanımız Sütcü’ye teşekkür eden Büyükelçi Elizabeth Kiango Kiondu, “Bu genç, enerjik, geleceğin sanayicileri ekibinin burada olması beni çok duygulandırdı. Takdir ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Tanzanya’nın kalkınma konusunda zorlukları olduğunu ifade eden Büyükelçi, “Bu bölgeden öğrenip işbirliği yapılabilecek çok konu olduğunu kaydetti. Organize sanayi bölgesi kurma projeleri olduğunu dile getiren Büyükelçi, Adana ile işbirliği yapmaya sıcak bakıyoruz” dedi.

 

Tanzanya’nın yüzde 70’inin tarımla iç içe olduğunun altını çizen Büyükelçi, tarım ve üretim ile ilgili fırsatlar olduğunu ve özellikle mobilya sektörünün odun, kereste gibi hammaddeleri Tanzanya’dan temin edilebileceğini kaydetti.

 

Tanzanya'da pamuk üretim kalitesinin giderek arttığını belirten Büyükelçi Elizabeth Kiango Kiondu, “Tekstil ve mobilya sektöründe kaçırılmaz fırsatlarımız var. Adanalı firmaları Tanzanya'da görmek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkanımız Sütcü, konuk büyükelçimize ziyaretin anısına saat armağan etti.

Yayın Tarihi: 12/12/2017
Görüntüleme: 482