Sanayicilerimize bu kez diyet yapmanın incelikleri anlatıldı

Sanayicilerimize bu kez diyet yapmanın incelikleri anlatıldı

AOSB Kamu Kampüsümüzde kadın sanayicilerimize yönelik düzenlenen konferansta, Uzman Diyetisyen Nihal Durukan Keleş, diyet yapmanın inceliklerini anlattı.

Sorunsuz, kesintisiz ve sürdürülebilir üretim için sanayicisine sunduğu imkânların yanı sıra eğitim çalışmalarıyla da öncü olan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde, sanayicilerimize bu kez “diyet yapmanın incelikleri” anlatıldı.

AOSB Kamu Kampüsümüzde düzenlenen konferansta, Uzman Diyetisyen Nihal Durukan Keleş, obezitenin; önemi giderek artan ve halk sağlığını yakından ilgilendiren bir sorun olduğunu bildirdi.

Keleş, obezitenin vücutta oluşturduğu yağ dokusu ile sağlığı olumsuz şekilde etkilediğini belirterek, bu dokulardan kurtulmak için yapılan diyet çeşitlerinden örnekler verdi.

FARKLI DiYET METODLARI

Popüler diyetlerin yanı sıra “düşük karbonhidratlı diyetlerle birçok yönden ortak noktaları olan çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran” bir diyet türü olan Ketojenik diyet konusunda bilgi veren Uzman Diyetisyen Nihal Durukan Keleş, beden kitle indeksinin de önemine dikkati çekti.

Beden Kitle İndeksinin kişinin obezite durumunu ölçen basit bir metod olduğunu belirterek, “Beden kitle indeksi (BKİ) ağırlığın (kg) boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile bulunur. Dünya Sağlık Örgütü de bu hesaplamayı kullanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da bel çevresi ölçümüdür. Kadınlarda 88 cm’den fazla, erkeklerde ise 102 cm’den fazla olması kişideki obezitenin göstergesidir” dedi.

Nihal Durukan Keleş, hiçbir diyet metodunun kalıcı kilo kaybını garanti edemeyeceğini belirterek, sağlıklı, dengeli ve ölçülü beslenmenin yaşam tarzı olarak benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Keleş, fiziksel aktivitenin önemine de dikkati çekerek, bu aktivitelerin kişinin yaşına, cinsiyetine, yaşam koşullarına, egzersiz tipine göre tespit edilmesi gerektiğini kaydetti.

Keleş, sunumunun ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Yayın Tarihi: 24/10/2019
Görüntüleme: 356