Sanayicilere “Güneş Enerjisi” Anlatıldı

Sanayicilere “Güneş Enerjisi” Anlatıldı

“TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİNİ AVRUPA’YA SATABİLİR”

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımızca, sanayicilerimize ve ilgili departman çalışanlarına; yenilenebilir enerji kaynakları içinde üzerinde en çok araştırma yapılan ve teknolojisi sürekli gelişen güneş enerjisi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

AOSB Ceyhan Toplantı Salonumuzda düzenlenen eğitimde; SP Enerji Elektrik Üretim Ltd. Sti ile ABB Elektrik Sanayi A.S. tarafından öz tüketim ve mahsuplaşmaya yönelik güneş enerjisi santralleri kurulumu, mevzuatı, maliyetleri, kullanılan inverterler, koruma sistemleri ve SP enerji olarak üretimini yapmış oldukları PV panelleri anlatıldı.

Toplantının konukları SP Enerji Genel Müdürü Serdar Tabakoğlu ve ABB Elektrik Ürün Sorumlusu Fatih Yılmaz, katılımcılara detaylı bilgiler vermenin yanı sıra, katılımcıların sorularını da yanıtladılar.

Tabakoğlu :Türkiye’de kuru marjinal tarım arazilerinde yaklaşık 4 milyon 600 bin dönüm alanın güneşten enerji üretimi için son derece elverişli olduğunu belirterek  “Potansiyelin değerlendirilmesi halinde yıllık 380 bin GWh elektrik enerjisi üretilebilir” dedi.

Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Avrupa devletleri arasında İspanya’dan sonra ikinci büyük kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken Serdar Tabakoğlu, Türkiye’nin sadece kendi ihtiyacı için değil, güneşten üreteceği elektriği hemen Avrupa’nın yanı başında olması nedeni ile çok küçük koroziv kayıplar ile Avrupa’ya satmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Yayın Tarihi: 18/04/2019
Görüntüleme: 450