Kadın Sanayicilerimize Eximbank’ın sunduğu fırsatlar anlatıldı

Kadın Sanayicilerimize Eximbank’ın sunduğu fırsatlar anlatıldı

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizin Kadın Sanayiciler Platformu üyelerine, ihracatçıların güvenli finansmana erişiminde önemli bir kurum olan Eximbank’ın sunduğu imkanlar konusunda bilgi verildi.

Türk Eximbank Adana Şube Müdürü Ali Can, AOSB Toplantı Salonu’nda, kadın sanayicilerimize, bankacılık sektöründeki ihracat kredilerinin yüzde 46’sını tek başına sağlayan Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu imkanlardan söz etti.

Ali Can, geçtiğimiz yıl ihracatçılara 27,3 milyar dolar kredi desteği ile 16,5 milyar dolar sigorta desteği olmak üzere yüzde 12,5 artışla, 44,2 milyar dolar finansman desteği sağlandığını bildirdi.

Türk Eximbank’ın Reeskont Kredisi konusunda bilgi veren Ali Can, “Reeskont Kredisi; mal ve döviz kazandırıcı hizmet ihracatında bulunan firmalarımız için uygun maliyetli finansman sağlanması amacıyla, T.C Merkez Bankası ile işbirliği içerisinde, Bankamıza tanınan limit çerçevesinde kullandırılan TL/Döviz Kredisi programıdır” dedi.

Bu kredinin, ihracata yönelik mal üreten imalatçılar, döviz kazandırıcı hizmet ihracı yapan firmalar başta olmak üzere tüm ihracatçılar için uygun olduğunu belirten Ali Can, şunları söyledi:

“Program limiti olarak döviz ve Türk Lirası kredilerin toplamı olmak üzere 350 Milyon ABD Doları’na kadar kredi kullandırabiliyoruz. Dış Ticaret Sermaye Şirketleri'ne yönelik program limitinde 400 Milyon ABD Doları’na kadar kredi kullandırabiliyoruz. İşlem alt limiti KOBİ vasfına haiz firmalar için 50.000 ABD Doları, diğer tüm firmalar için 100.000 ABD Dolarıdır. Vadesi ise 360 güne kadar yapılabilmektedir.”

Türk Eximbank Adana Şube Müdürü Ali Can, toplantının sonunda kadın sanayicilerin sorularını yanıtladı.

Yayın Tarihi: 29/03/2019
Görüntüleme: 563