İşyerlerinde Güvenli Çalışmanın Altın Kuralları

İşyerlerinde Güvenli Çalışmanın Altın Kuralları

ADANA/ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığımızın  işbirliğiyle, ‘’Çalışan Temsilcilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Etkinliğinin Arttırılması’’ eğitimi düzenlendi.

AOSB Başkanlığımızın Seyhan Toplantı Salonu’nda verilen  “İş sağlığı ve güvenliği” konulu eğitim çalışmasına bölgemizde faaliyet yürüten firmaların çalışan temsilcileri katıldı.

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi, doğru davranış modellerinin kazanıldırılması, farkındalılığın artırılması, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaltılmasının amaçlandığı eğitim çalışmasının açılışında konuşan İşkur İl Müdür Yardımcısı Fatih Burhan, iş sağlığı ve güvenliğinin toplumun her kesimini çok yakından ilgilendirdiğini söyledi.

İYİ EĞİTİM ALINMALI

Eğitim, sağlık, güvenlik, kaliteli iş yapma ve kurallara uyma konusunda özveri gösterilmesi gerektiğini dile getiren Burhan, işçi sağlığı ve iş güvenliği düzeylerinin yükseltilmesinin yanı sıra; çalışanlarla temsilciler arasında iyi ilişki kurulmasının da işyerlerindeki riskleri azaltacağını vurguladı.

Burhan, “İş güvenliğiyle ilgili çalışanların iyi eğitim alması gerekli. Bu sayede hem işçi kayıplarının önüne geçilir hem de işyeri güvenliği sağlanır. Bu açıdan çalışan temsilcilerine çok fazla iş düşüyor” dedi.

TİYATRAL BİLGİLENDİRME

Burhan’ın açıklamalarının ardından, işyerlerinde çalışan temsilcisinin seçimi ve yaşadıkları sorunları konu alan mini skeçler sergilendi. Skeçler sırasında, toplantıya katılan çalışan temsilcilerine soru yöneltilerek doğru cevap verenlere çeşitli hediyeler verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve AOSB Başkanlığımızın işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamındaki eğitim faaliyetleriyle, sanayinin yoğun olduğu illerde çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerindeki çalışan temsilcilerinin, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili; tehlike kaynaklarının yok edilmesi, tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için tedbir alma niteliklerinin artırılması amaçlanıyor.

Yayın Tarihi: 01/12/2017
Görüntüleme: 604