Irak Heyeti AOSB’de

Irak Heyeti AOSB’de

TISİAD’ın organizasyonda gerçekleşen ziyarette, Iraklı işadamlarına, AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar tarafından bölge hakkında bilgi verildi, bazı fabrikalara ziyaretlerde bulunuldu.

Adana / Iraklı işadamları, Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) öncülüğünde düzenlenen organizasyonda, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizi (AOSB) ziyaret ederek, bölge hakkında bilgi alıp, bazı fabrikaları ziyaret ettiler.

AOSB Yönetim Kurulu Üyemiz Yusuf Kara ve Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar tarafından konuk edilen heyete, bölgenin yapısı, lojistik avantajları ve sanayicilere verilen hizmetler konusunda bilgiler verildi.

Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar, Seyhan Salonumuzda gerçekleşen toplantıda, 1977 yılında kurulan Adana OSB’nin, fiziki şartlar, hacim, büyüklük ve ticari kapasitesi bakımından Türkiye genelindeki 332 OSB arasında altıncı sırada yer aldığını, şu anda 16 milyon metrekarelik bir alana sahip bölgenin, yeni yer seçimi ile ileride genişleyerek yaklaşık 25 milyon metrekarelik bir alan ile Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olacağını ifade etti.

Akpınar, karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşım imkanlarıyla lojistik bakımından avantajlı konumda bulunan bölgede 368 firma ve 446 işletmenin faaliyet gösterdiğini, 35.150 kişiye istihdam sağlandığını ifade ederek, “ AOSB’miz; arsa tahsisi açısından %100, faaliyete başlama açısından ise %85’in üzerinde doluluğu olan bir bölgedir” dedi.

Akpınar, bölgede karma bir sanayi yapısının bulunduğunu, tekstil ağırlıklı olmakla birlikte, Metal, Plastik, Gıda Sanayi, Yapı Elemanları, Kimya Sanayi, Ağaç Sanayi, Makine, Ambalaj, Petrol Ürünleri, Elektrik, Kağıt Sanayi, Döküm, Tohumculuk, Boya Sanayi, Cam Sanayi sektörlerinin yer aldığını bildirdi.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) yaptığı "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018" Araştırmasında; AOSB’de faaliyet gösteren 14 firma, İkinci 500’de ise 12 firmanın listede yer aldığına dikkati çeken Ersin Akpınar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)' Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2018' Araştırmasında ise 13 firma ile yer aldıklarını ifade etti.

Elektrik, kullanma suyu, arıtma tesisi, yeşil OSB, AOSB Akademi eğitimleri ve tüketim verilerine ilişkin bilgileri paylaşan AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar, ihracat verileri konusunda bilgi verirken, 2 milyar dolarlık kent ihracatının yüzde 60’ının bölgeden sağlandığını ifade etti. Akpınar, ihracatı artırmak için gerçekleştirdikleri projeler konusunda da bilgi verdi.

Akpınar, sanayicilerimize verdikleri hizmetleri bir taraftan iyileştirmeye çalışırken diğer taraftan da çeşitlendirdiklerini, bu kapsamda Kamu Kampüsü’nü hizmete açtıklarını, burada Gümrük Noktası, IŞKUR Temsilciliği, KOSGEB Temsilciliği, Polis Noktası, TCDD Taşımacılık Ofisi, Makine Muhendisleri Odası, Çukurova Üniversitesi Temsilciligi, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Temsilciliği ile AOSB Proje biriminin yer aldığını kaydetti.

Akpınar, Adana’nın 10 aylık ihracat verilerine de dikkati çekerek, Ocak-Ekim ihracat performansı ülkelere göre incelendiğinde; Irak’ın 236 milyon 186 bin dolar ile ilk sırada yer aldığını, bunu 131 milyon dolar ile Almanya, 129.518 milyon dolar ile İspanya’nın izlediği bilgisini verdi.

Akpınar’ın katılımcıların sorularını da yanıtlamasının ardından konuk heyet, Ako Kablo, Beta Transformatör, Kastal İnşaat ve Özkanlar Baskül fabrikalarını ziyaret ederek, yapılan üretimi yerinde inceledi.

Yayın Tarihi: 23/12/2019
Görüntüleme: 207