Bölgemizde Bu Kez Sağlık Konusu Ele Alındı

Bölgemizde Bu Kez Sağlık Konusu Ele Alındı

Prof. Dr. Özbek:

“Eklem hastalıkları başka organları da vuruyor”

ADANA/ Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji Kliniğinden Prof. Dr. Süleyman Özbek, eklem hastalıklarının iyi tedavi edilmemesi halinde, kalp, böbrek, göz, deri ve diğer organları da vurduğunu söyledi. Prof. Dr. Özbek, romatizmal kaynaklı eklem hastalıklarını ölümle sonuçlanabileceğine de dikkat çekti.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde (AOSB) ağaç bazlı panel endüstrisi sektöründe üretim yapan Kastamonu Entegre’nin çalışanlarına yönelik düzenlediği “Ufuk Sohbetleri Programı” AOSB Başkanlığımızın Ceyhan Salonu’nda yapıldı.

AOSB Başkanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen, tüm sanayicilerimiz ve çalışanlarına açık olan söyleşide, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji Kliniğinden Prof. Dr. Süleyman Özbek, romatoloji ve bir eklem hastalığı olan romatoid artrit ile güzel söz söyleme sanatı (belagat) konularında açıklamalarda bulundu.

 

ERKEN TEŞHİSLE HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

Türkiye’nin sayılı Romatoloji uzmanları arasında yer alan Prof. Dr. Özbek, romatolojinin  bağışıklık sistemi hastalıklarını tedavi etmeye çalışan bir bilim dalı olduğunu belirterek, hastalıkların tedavisinde erken tanının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Romatoid artritin sadece bir eklem problemi olmadığını ifade eden Prof. Dr. Özbek, “Hastalığın iyi tedavi edilmemesi halinde hastaların bir kısmında, kalp, böbrek, göz, deri ve diğer organlarda da problem ortaya çıkıyor. Eklem tutulması ile başlayan süreç ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.

Hastalığın belirtileri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Süleyman Özbek, şunları söyledi;

“Eklemleri görülen ve 6 haftadan uzun süren ağrı ile hassasiyet hissi, sabahları ortaya çıkan ve yarım saatten uzun süren eklemlerdeki tutukluluk, iltihaba bağlı olarak eklemlerde şişlik, gün içinde ortaya çıkan sebepsiz yorgunluk, bıkkınlık, eklemlerdeki hareket kaybı sebebiyle daha önce rahatlıkla yapılan hareketleri artık yapamamak.”

“KONUŞMAK İNSANIN KENDİNİ İFADESİDİR”

Prof. Dr. Özbek söyleşinin ikinci bölümünü ise güzel söz söyleme sanatına (belagat) ayırdı.

 ‘Konuşmak, bir insanın kendisini ifadesidir’ diyen Prof. Dr. Özbek, “İnsan olma yolunda tüm erdemleri benliğinde toplayan, her alanda gerçeği arayan, tüm insanlar için mutluluk yuvası olarak bir dünyayı yaratma peşinde olan bir ışık bulacağı bir alandır belagat” dedi.  İyi bir konuşma için bilgi sahibi olunması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özbek, bilgili olmanın araştırmayı, kanıtlar bulmayı gerektirdiğini ifade etti.

Güzel söz söyleme sanatıyla ilgili Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözlerinden örnekler veren Prof. Dr. Özbek, “Asıl seslenen gönüldür; gönlün sesidir beden dağına akseden. Ey sese yapışan, sus da sesin geldiği yere sarıl” ifadelerini kullandı.

Söyleşi sonunda Kastamonu Entegre Fabrika Direktörü Ergin Turan tarafından Prof. Dr. Özbek’e katkılarından dolayı plaket verilirken, AOSB Başkanlığımızın önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yayın Tarihi: 27/12/2017
Görüntüleme: 542