Başkanımız Enerji Tüketici Zirvesi’nde

Başkanımız Enerji Tüketici Zirvesi’nde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın öncülüğünde, Ankara’da 2019 yılı Enerji Zirvesi gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Organize Sanayi Bölgeleri Başkanları, Türkiye’nin önde gelen enerji kurumlarının genel müdürleri ve üst düzey yöneticilerinin katıldığı zirvede; Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanımız ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı Bekir Sütcü konuşma yaptı.

Başkanımız Bekir Sütcü konuşmasında, Türkiye’deki sanayi üretiminin baş aktörlerinin Organize Sanayi Bölgeleri olduğuna dikkat çekerek, “1961 yılında Bursa’da ilk OSB’nin kurulmasıyla başlayan OSB süreci, ülkemizin dört bir yanına hızla yayılmıştır. Şu anda ülkemizde 332 OSB’miz var ve bu OSB’lerimizin 234’ü faaliyettedir. Gelinen noktada, OSB’lerimiz 80 şehrimizde planlı sanayi üretiminin, planlı şehirleşmenin, istihdamın ve ihracatın kaynağı haline gelmiştir. Türkiye’de sanayide istihdam edilen 5 milyon insanın, 2 milyonu doğrudan OSB’lerimizde istihdam edilmektedir” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve BOTAŞ’a Çağrı

OSB camiası olarak, Türkiye’nin içinden geçtiği olağan üstü durumun farkında olduklarını dile getiren Başkanımız Sütcü; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve BOTAŞ’a çağrıda bulundu.

Sütcü, “Fiyat artışı, sanayicilerimizin önemli bir sorunu. OSB’lerde bulunan üreticilerin maliyet hesaplaması ve üretim planlamalarını daha sağlıklı yapabilmeleri ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesi için farklı metodlar geliştirilmeli.

Enerji fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların giderilebilmesi için, ulusal tarife benzeri 3 aylık, 6 aylık periyotlarda sabit fiyatlar belirlenebilir” şeklinde konuştu.

Üreten Kesimin Yükü Hafifletilmeli

OSBÜK olarak üretici camianın başta enerji olmak üzere her alanda yaşadığı sorunları minimuma indirmem için üzerlerine düşen tüm görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını ifade eden Başkanımız Bekir Sütcü, amaçlarının üreten kesimin üzerindeki yük hafifletmek olduğunu kaydetti.

Üretimdeki İthalat Bağımlılığı Düşürülmeli

Türkiye’nin geçtiğimiz 15-20 yılda sanayi üretiminde aldığı yolu takdirle karşıladığını dile getiren Başkanımız, “Bu sürecin güçlü bir paydaşı olmaktan da onur duyuyoruz. Ancak hepimiz görüyoruz ki; artık üretimimizin ithalata bağımlılığını düşürecek yeni sanayi politikalarına ihtiyacımız var. Bunu da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kıymetli bakanlarımızın destekleri, özel sektöründen çalışanına kadar her birimizin özverili gayretleriyle başaracağız. OSB camiası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da elimiz her zaman taşın altında olacak ve her koşulda üretime devam edeceğiz” dedi.

Öneriler

OSB camiası ve OSBÜK olarak her zaman üretimden yana olduklarını vurgulayan Başkanımız, üreten bir Türkiye’nin rekabet gücünün artacağının altını çizdi. Üretimin artması için sanayicinin özellikle enerji maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade eden Başkanımız Sütcü, şu önerilerde bulundu:

“Organize sanayi bölgelerimizde artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili yapılacak enerji verimlilik projelerinin yatırım bedellerinin vergiden düşülmesi veya başka bir yöntemle desteklenmesi de bu konuda üzerimizde oluşan yükü bir nebze de olsa hafifletecektir. Camia olarak, devletimizin enerji sepetini çeşitlendirme çalışmalarını son derece olumlu buluyor, OSB’lerimize kurduğumuz güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla da bu süreci destekliyoruz. Desteklemeye de devam edeceğiz.”

OSBÜK adına Enerji Verimliliği Zirvesi’nde konuşma yapan Başkanımız, enerji konusunda, sanayicilerin taleplerini ifade etme, sanayi camiasının sorunlarını dile getirme fırsatı veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ve emeği geçen herkese teşekkür etti

Yayın Tarihi: 27/12/2019
Görüntüleme: 256