AOSB’mizin 41.kuruluş yıl dönümü kutlandı

AOSB’mizin 41.kuruluş yıl dönümü kutlandı

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizin (AOSB) 41. kuruluş yıl dönümünü kutladık. İlk sanayicilerini konuk ederken yolu, suyu ve elektriği bulunmayan, bugün ise Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan Bölgemizdeki kutlamada, geçmişten bugüne Bölgemize emek veren yöneticiler de yad edildi.

AOSB Başkanlık Binamızın girişinden Seyhan Toplantı Salonumuza kadar tüm duvarların bölgede bugüne kadar görev alan müteşebbis heyeti, başkan ve yönetim kurulu üyelerinin isimlerinin tek tek yazılarak vefa örneğinin gösterildiği tören, AOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü, Başkan Vekilimiz Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Yusuf Kara, Selahattin Onatça, M. Nedim Büyüknacar, Denetim Kurulu Üyelerimiz Hilal Atilla Aksöz, Mustafa Fidan ve Bölge Müdürümüz Mustafa Keskin’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü, törenin açılışındaki konuşmasına; ülkenin bölünmez bütünlüğü için şehit olan asker ve polislere Allah’tan rahmet, gazilere sağlık ve esenlik dileyerek başladı. Sütcü, ayrıca bölgenin bugünlere ulaşmasında emeği geçen başta Sabancı ailesinin kıymetli büyüğü Hacı Sabancı olmak üzere ilk kurulan müteşebbis heyette görev almış başkan ve yönetim kurulu üyelerine, bugüne kadar görev alan tüm yöneticilere teşekkür edip, ebediyete intikal edenlere rahmet diledi.

GENİŞLEME OLANAĞI ALTIN TEPSİDE SUNULDU

Bölgemizin kuruluşunun 29 Mart 1973 yılında bakanlar kurulunca onaylandığını, ilk müteşebbis heyetinin ise 1977’de oluşturulduğunu belirten Başkanımız Sütcü, 41 yıl önce doğru atılmış adımların, ekilen tohumların değerinin gün geçtikçe daha iyi anlaşıldığını ve meyvelerini topladığını bildirdi.

Sütcü, “Doğru bir strateji yürüterek bölgemizin tarıma elverişli olmayan ve çevresi genişlemeye müsait bir alan seçilerek kurulmuş olması, bugün sıkıntısız bir şekilde büyüme imkânı sunuyor. Yani genişleme olanağı bizlere altın tepside sunulmuştur” dedi.

BAŞKANIMIZ SÜTCÜ’NÜN ANEKDOTLARI

Konuşmasında; bölgenin dünden bugüne gösterdiği gelişimi, genç bir girişimci olarak OSB’de fabrika kurarken yaşadıklarından anekdotlar da sunan Başkanımız Bekir Sütcü, “Şimdi bir sanayici OSB’de yatırım yapmak için geldiğinde her şeyi hazır buluyor. Bölgemizde sorunsuz bir altyapı var. Bir şehirde ne varsa bölgemizde mevcut. Oysa biz ilk yatırım için buraya geldiğimizde yurt dışından makine siparişi vermiştik ama OSB’mizde yol, su ve elektrik yoktu. Aracımı bir yerde bırakıp, ayağıma giydiğim çizmelerle inşaat alanıma kadar yürüyordum” diye konuştu.

Başkanımız Sütcü, bugün AOSBmizde, 434 işletmenin aktif faaliyet gösterdiğini, 5 kıtadan yatırımcılarla 40.000’e yakın istihdamın sağladığını vurguladı.

“Sanayici, ülke ekonomisinin kalkınması için büyük zorluklar içinde üretim ve istihdam sağlayan kişi demektir.” ifadelerini kullanan Sütcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni yatırım yapacak sanayicilerimize şunu söylemek istiyorum: Allah’a çok şükür, altyapısı ve üst yapısı tamamlanmış bir OSB’miz var. Yatırım yapacak girişimcilerimiz için arazimiz mevcut. Burayı yaşatmak ve geliştirmek hepimizin omuzlarındaki bir görevdir. OSB’mize hep birlikte sahip çıkalım. Hiçbir zaman durmayacağız. Vatanımız için üretim ve istihdam oluşturmaya devam edeceğiz. Soluk alıp verdiğimiz bu memlekete borcumuzun olduğunun bilincindeyiz” dedi.

Adana Valimiz Mahmut Demirtaş ise konuşmasında; 1977’de kurulan AOSB’nin Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden birisi olduğunu hatırlattı. Bölgemizde iş adamlarının dünden bugüne çalışmalarını rahatlıkla sürdürebildiklerine dikkat çeken Demirtaş, yenilikçi bakış açısıyla, çevreye ve topluma duyarlı projelerin ön planda tutulduğunu vurguladı.

ARTIK KABINA SIĞMIYOR

Bölgemizin sürdürülebilir kalite, finans, insan kaynakları, çevre ve enerji politikalarıyla sanayimizin güneydeki üssü konumunda olduğunu belirten Valimiz Demirtaş, “Yaklaşık 500 işletmesi ve sağladığı 40 bin civarındaki istihdam ile 41. yaşına giren OSB, Adana ve ülke ekonomisine yaptığı katkılarla artık kabına sığmamaktadır. Başka bir ifadeyle adeta gömlek bedene dar gelmektedir. Bu nedenle bölgenin alanının genişletilmesiyle ilgili yürüttüğümüz çalışmalarda büyük mesafeler kat ettik” diye konuştu.

OSB’NİN DENEYİMLERİNDEN FAYDALANIYORUZ

Valimiz Demirtaş, Adana OSB’nin yanı sıra Ceyhan OSB ve Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin oluşturulmasında da önemli mesafeler alındığını belirterek, “ Gıda İhtisas, Seracılık ve Su Ürünleri OSB Projelerini hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca ayakkabıcı, tekstilci, mahrukatçı ve küçük sanayi sitelerinin daha modern ve teknolojik imkânlara kavuşması için çalışmalarımızı büyük bir hızla sürdürüyoruz. Tüm bunları yaparken 41 yıllık deneyimi ile ağabey konumunda olan Adana OSB’nin deneyimlerinden faydalanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Adana Valimiz Mahmut Demirtaş ve törene katılan protokol üyeleri tarafından Bölgemizde 20 yıl ve üzerinde faaliyet gösteren firmalara plaket verildi.

EN YEŞİL FABRİKA ÖDÜLÜ BOSSA’NIN

Kutlama töreninde, Bölge Başkanlığımız tarafından düzenlenen “En Yeşil Fabrika” yarışmasında dereceye giren doğa dostu firmalara ödülleri verildi. Bossa’nın birincilik ödülünü aldığı yarışmada, Kastamonu Entegre ikinci, Beta Gıda ise üçüncü oldu. YZD Elektrik ile Simgetek İmalat ve Mühendislik ise mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

Törenimizin son bölümünde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen “Çocuk Gözüyle Sanayi” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Öğrencilerin resimleri ise AOSB Başkanlığımız fuayesinde sergilendi.

Törenimize, Valimiz Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Bağış ile aralarında Eski Milletvekili Ümit Özgümüş’ün de yer aldığı dünden bugüne OSB yönetiminde görev alarak kuruma emek verenler ile sanayiciler katıldı. Programın sonunda misafirlere yemek ikram edildi.

Yayın Tarihi: 04/05/2018
Görüntüleme: 753