AOSB’de Sanayicilere “Endüstriyel Çatılardaki Güneş Enerjisi Santral (GES) Uygulamaları” Anlatıldı

AOSB’de Sanayicilere “Endüstriyel Çatılardaki Güneş Enerjisi Santral (GES) Uygulamaları” Anlatıldı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin giderek arttığı günümüzde; Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemiz (AOSB) ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) işbirliğiyle "Çatılarda GES Uygulama Fırsatları” konulu seminer düzenlendi.

Ülke ve bölge ekonomisine sağladığı faydalar, sanayicisine sunduğu avantajlar ve 35 bin kişilik güçlü bir istihdam kapısı olan AOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü, seminerin açılışındaki konuşmasında, sanayiciler için enerjinin önemine ve artan maliyetlere dikkati çekti.

AOSB Başkanımız ve OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) Başkan Yardımcısı Sütcü, 1 Nisan’dan itibaren de yeni bir tarifenin geleceğini “son kaynak kullanım tarifesi” diye tabir edilen bu uygulama ile elektrik tüketim birim maliyetlerinde ciddi artışlar olacağını, bu nedenle GES yatırımlarının daha cazip hale geleceğini ifade etti.

Enerji maliyetleri dikkate alındığında GES’lerle ilgili düzenlenen bu seminerin öneminin daha net anlaşılacağını vurgulayan Başkanımız Sütcü, “OSB Başkanlığı olarak bu tür bilgilendirme amaçlı seminerlere önem veriyoruz. AOSB Akademi’miz bünyesinde 2018’de de bu tür eğitimler devam edecek” diye konuştu.

Türkiye’de güneşten elektrik üretimini yaygınlaştırma amacı ile 24 Aralık 2009 tarihinde kurulan, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise konuşmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyada giderek artan önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından iki oturum halinde gerçekleşen seminerin birinci bölümünde, GES’lerin ticarethane, sanayi ve inşaat uygulamalarındaki teknolojik gelişmeler ve kalite kontrolü, 2. oturumda ise çatı pazarındaki mevzuat ve finans konular ele alındı.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan’ın Moderatörlüğünde gerçekleşen oturumlarda, Zorlu Solar Teknik Uzmanı Ahmet Vehip Baskın, Koca New Energy Satış Mühendisi Gülşah Mersin, TSE Mühendisi Sadık Esim, Zorlu Solar İş Geliştirme Müdürü Onur Ömer Bayraktaroğlu ve TURSEFF Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Banka İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu sunum yaptılar.

Yayın Tarihi: 15/02/2018
Görüntüleme: 655