AOSB’DE “SANAYİCİ- ÖĞRENCİ” BULUŞMASI

AOSB’DE “SANAYİCİ- ÖĞRENCİ” BULUŞMASI

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) faaliyet gösteren Özkanlar Baskül Koordinatörü Hasan Fatih Oldaç, “Sanayici-Öğrenci” buluşması programı kapsamında öğrencilerle bir araya gelerek, hayat deneyimlerini ve iş tecrübelerini paylaştı.

AOSB’de yer alan ve sanayicilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştiren Özel Sarıçam Teknoloji Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okul yönetimi ve AOSB Bölge Müdürlüğü’nce hayata geçirilen söyleşi programlarının konuğu olan Hasan Fatih Oldaç, öğrencilere altın değerinde önerilerde bulundu.

“Yaşam Modellerimiz” başlıklı sunumunda hızla gelişen dünyaya ve değişen kuşaklara dikkati çeken Hasan Fatih Oldaç, 1925 ve 1945 yılları arasında doğanları “Sessiz Kuşak” olarak tanımladı. Bu kuşağın uyumlu, kanaatkâr, çalışkan, tutkulu, otoriteye saygılı olduğunu ifade eden Oldaç, savaş ve yokluk gören bu kuşağın buna bağlı olarak da başarı, güç ve daha iyi bir sosyal konum kazanabilmek için hırslanmış bir kuşak olduğunu bildirdi.

KUŞAKLAR ARASI FARKLAR

1946 ile 1964 yılları arasında doğanların ise kuralcı, çalışkan, başarı odaklı, sadık, otoriteye saygılı, amaç odaklı, uyumlu, kanaatkâr ve “ben” merkezli olarak tanımlayan Oldaç, “Bu kuşak; teknolojinin yeni yeni gelişmeye başladığı bir dönem olduğu için uyum sağlayamamış, savaş sonrası doğum oranlarının yükseldiği, annesi, babası ve çocuklarına bakan bağlı bir kuşak” dedi.

X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağını da tanımlayarak konuşmasını sürdüren Oldaç, şunları kaydetti:

“X Kuşağı; sadakat duygusu değişken, otoriteye saygılı, topluma duyarlı, iş motivasyonları yüksek, kanaatkâr ve kaygılı bir kuşak. Y Kuşağı; sadakat duygusu az, otoriteyi zor kabullenen, bağımsızlığına düşkün, çok sık iş değiştiren ve bireyci bir kuşak. Z Kuşağı ise yüksek IQ , internet üzerinden sosyalleşme, sabırsız ve aynı anda çok işle meşgul olma, çabuk sıkılan, geleneksellikten uzak, komplekssiz açık ve net iletişimi olan kuşak.”

BAŞARININ SIRRI TUTKU VE SEVGİ

“Günü kurtaran amaçla yaşamayın, yarını planlayın” diyen Hasan Fatih Oldaç, kendi çocukluğundan ve öğrencilik yıllarından örnekler vererek, başarının sırlarına dikkati çekti. Gerek ders başarısında gerekse iş hayatındaki başarılarda tutku ve sevgisinin önemli bir belirleyici unsur olduğunu vurgulayan Oldaç, “Ne yaparsanız yapın ama tutku ve sevgiyle yapın” diye konuştu.

“ZAMANIN KIYMETİNİ BİLİN”

Bilgi değişimi ve bilginin çoğalmasına dikkati çeken Oldaç, her 36 saatte bir var olan bilgi kümesi kendini ikiye katladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çok hızlı gelişen bir dünya var, bunu yakalamak için siz de değişmelisiniz. Bunun birinci koşulu düşünmek, planlamak, uzmanlaşmak ve disiplindir. Disiplin olmazsa olmazımızdır. Çünkü, ertelemenin maliyeti çok büyük. Bütün bunları dengeli bir şekilde yapın. Zamanın kıymetini bilin. Hayat anlardan ibaret. Bu anlarla yarınları oluşturabiliyorsanız bunlar size artı olarak geri dönecektir. Elinizde ve önünüzde inanılmayacak kadar fırsatlar var, bu fırsatları kaçırmayın.”

İnsan oğlunun refahını arttıran bilim ve teknolojideki temel gelişmelerden söz eden Oldaç, sunumunun sonunda ise öğrencilere hayatın bir çığlıkla başladığını ve en güzel hediyenin hayat olduğunu unutmamaları gerektiğini tavsiye etti.

Öğrencilere mezun olduklarında neler yapmaları gerektiği konusunda önerilerde bulunan, bunun için de öncelikle iyi bir iş sahibi olmak gerektiğini belirterek, bunun yol haritasını çizen Hasan Fatih Oldaç, etkili bir CV’nin nasıl hazırlanması gerektiğinin ipuçlarını da verdi.

Oldaç, öğrencilerin büyük bir heyecan ve dikkatle izlediği sunumun sonunda soruları da yanıtladı.

Yayın Tarihi: 21/02/2020
Görüntüleme: 393