AOSB’DE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ

AOSB’DE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) sanayiciler ve çalışanların mesleki ve kişisel eğitim süreçlerini destelemek için faaliyet gösteren AOSB Akademi programları kapsamında, “İnsan Kaynakları Yönetimi” eğitimi verildi.

AOSB Seyhan Toplantı Salonu’nda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak Stratejik İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Danışman ve Eğitmeni Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı Konuk Öğretim Görevlisi Özlem Yurdanur katıldı.

Eğitimde; ‘’İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?’’ , ‘’İnsan Kaynakları Yönetiminde Stratejinin Rolü Nedir?’’, ‘’Klasik İnsan Kaynakları Yönetiminden Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimine Geçiş ve Farklar Nedir?’’, ‘’Başarılı İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Yeni Rolleri ve Yetkinlikleri’’, ‘’İnsan Kaynakları Yöneticisinin Şirketi Yönetimini Temsil Eden Yetkileri’’, ‘’İnsan Kaynakları Yöneticisinin Çalışanları Temsil Eden Yetkileri’’, ‘’İnsan Kaynaklarının Diğer Departman Yöneticileri ve Çalışanlar ile İlişki Yönetimi’’, ‘’Hangi Raporlar Hazırlanmalı ve Rapor Örnekleri’’, ‘’Fonksiyonların Yürütülmesine İlişkin Gerek Duyulan Diğer Dokümanlara Örnekler’’, ‘’İnsan Kaynaklarının Organizasyona Katkısının Ölçülmesi’’, ‘’İnsan Kaynakları Ölçütleri’’, ‘’Yüksek Performanslı İnsan Kaynakları Yönetiminin Faydaları’’ konuları ele alındı.

Eğitmen Özlem Yurdanur yaptığı sunumda, bilgiye dayalı üretimin artması, tüm sektörlerde doğru ve nitelikli insan kaynağına olan ihtiyacın daha kritik bir önem kazanması ile hem yöneten hem de yönetilen insanın artan değerine vurgu yaptı. Bu değerler kapsamında, insan kaynakları yönetiminin klasik anlayış aksine stratejik bir yönetim modeli olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Özlem Yurdaer, ‘’Kurumlarda her türlü, işletme girdisini, hem tüketen, hem de yöneten konumundaki ‘insan’ için daha farklı ve hassas bir yönetim anlayışı zorunludur. Doğru insanı bulmak kadar onu elde tutmak ve geliştirmek de kurumsal süreklilik için kritiktir. Bu sebeple hem insan kaynakları çalışanlarına hem de tüm yöneticilere ciddi bir sorumluluk düşmektedir.’’ dedi.

AOSB’de faaliyet gösteren firmaların insan kaynakları çalışanlarının ve yöneticilerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitimde Özlem Yurdanur, başarılı kurumlar incelendiğinde insan kaynakları birimlerindeki uygulamaların daha stratejik ve hassas olarak yönetildiğine dikkati çekti.

Eğitmen Özlem Yurdanur, ‘’İşe alımdan, gelişime, stratejik düşünceden, inovasyona birçok farklı alanda yetkin bireyler; kurumları farklı noktalara taşımaktadır. Bunun bilincinde olan kurumlar da insan kaynakları konusunu operasyonel değil daha nitelikli süreçlerin içerisinde geliştirmektedir” bilgisini verdi.

 

Eğitimin sonunda Yurdanur, katılımcıların sorularını da cevapladı.

Yayın Tarihi: 21/02/2020
Görüntüleme: 327