AOSB’DE ENERJİ KALİTESİ VE KOMPANZASYON SEMİNERİ

AOSB’DE ENERJİ KALİTESİ VE KOMPANZASYON SEMİNERİ

Sanayinin olmazsa olmazı elektrik enerjisinin, verimli ve düşük maliyetli kullanılmasını sağlamak amacıyla Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde ‘’Enerji Kalitesi ve Kompanzasyon Eğitim Semineri’’ düzenlendi.

AOSB Akademi eğitimleri kapsamında düzenlenen seminere konuşmacı olarak PowerCap Genel Müdürü Ali Rıza Çetinkaya katıldı.

Ali Rıza Çetinkaya, bölgede faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin, elektrik mühendislerinin ve teknikerlerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde, ‘’Reaktif Güç Kompanzasyonu’’, ‘’Harmonik Kaynakları ve Harmonikler’’, ‘’Harmonik Analizi ve Yorumu’’, ‘’Harmoniklerin Giderilme İçin Filtre Sistemleri’’ başlıklarında bilgilendirme yaptı.

Çetinkaya, ‘’Sanayinin can damarı elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisinin üretilmesinde ve iletilmesinde 4 önemli faktör bulunmaktadır. Bunlar kalite, süreklilik, yeterlilik ve ucuzluktur. Bilindiği üzere ülkemizde elektrik üretiminin büyük bir kısmını fosil yakıt kaynaklarından sağlıyoruz ve yeterli kaynaklarımız olmadığı için pahalı kullanıyoruz. Sonuç olarak üretimin yanında verimliliği esas ilke kabul ederek mevcut enerji sisteminden en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor. Elektrik enerjisinde kalitenin yakalanabilmesi için Reaktif Güç Kompanzasyonu ismini verdiğimiz sistem de bu sebepten geliştirilmiştir’’ dedi.

Elektrik enerjisinin verimli kullanılması için geliştirilen Reaktif Güç Kompansazyonu hakkında teknik ve pratik bilgiler veren Çetinkaya, reaktif güç hesabını, merkezi kompanzasyonu ve lokal kompazasyonu formüllerle anlattı.

Reaktif güç kompanzasyonunun faydaları ve sakıncalarına da değinen Çetinkaya şu bilgileri verdi:

‘’ Reaktif güç kompanzasyonu, jeneratörlerin, transformatörlerin ve enerji iletim hatlarının reaktif akımlarını azaltır, tesisteki toplam gerilim düşümünü küçültür, tesisteki toplam kayıpları azaltır ve böylece tesislerin daha verimli ve optimum kullanılmasını sağlar. Bu sistemin sakıncalarına da değinecek olursak; tesiste, şebekeden harmonikli akımlar çeken sistemler varsa ve bu harmonikli akımlar belli seviyelerin üzerinde ise, kondansatörler ile yükler arasında paralel rezonans riski oluşur. Böyle bir durumda, tesiste araştırma yapılmadan kurulacak kondansatörlü kompanzasyon sistemi, harmoniklerden kaynaklanan birçok problemin ortaya çıkmasına neden olacaktır.’’

Rezonans güç hesabı, harmonikler, harmonik kaynakları, harmonikler ve fourier analizi, harmoniklerin davranışı ve neden olduğu arızalar, harmonik analizi ve yorumu, filtreli kompanzasyon yöntemleri konularında da teknik detaylara değinen Ali Rıza Çetinkaya, sunumu sonrasında katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Yayın Tarihi: 26/02/2020
Görüntüleme: 310