AOSB’de BES semineri

AOSB’de BES semineri

 

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizdeki (AOSB) sanayicilerimiz, bireysel emeklilikte ‘Otomatik Katılım Sitemi'nin sağladığı avantajlar ve sunduğu fırsatlar hakkında bilgilendirildi.

AOSB Başkanlığımızın sanayicilerimize ve bölgemizde faaliyet yürüten firmalarımızın çalışanlarına yönelik bilgilendirme çalışmalarına bir yenisini ekledi.

AOSB Başkanlığımızın Seyhan Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde, Vakıf Bank bünyesinde faaliyet gösteren Vakıf Emeklilik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uzmanı Emrah Orkun, hem işverenleri, hem de çalışanları ilgilendiren bireysel emeklilikte ‘Otomatik Katılım Sistemi’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Orkun, otomatik katılım uygulaması ile, yurt içi tasarruf oranlarının arttırılması ve çalışanların çalışma dönemlerinde sahip oldukları refah seviyesini emeklilik döneminde de korumaları için emekliliğe yönelik olarak tasarruf etmeye özendirilmesinin amaçlandığını söyledi.

EN AZ YÜZDE 3’LÜK KESİNTİ

Sistemin 2017 yılının Ocak ayında yürürlüğe girdiğini dile getiren Orkun, “Sistemle, bireysel emekliliğe dahil olan çalışanların prime esas kazançlarının veya emeklilik keseneğine esas aylıklarının en az yüzde 3’ü katkı payı olarak aktarılıyor. Ancak, çalışanlar işverenlerinden, sözleşmelerinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutara geçiş yapmayı talep edebiliyor” dedi.

DEVLET DE DESTEKLİYOR

Sisteme dahil olan çalışanların devlet tarafından da desteklendiğini dile getiren Orkun, “Çalışanlar sisteme dahil olduklarının kendilerine bildirilmesinden itibaren 2 ay içinde cayma hakkına sahipler. Ancak, katılımcının 2 aylık cayma süresi sonunda sistemde kalması durumunda devletten bin TL ilave katkıyı hak ediyor. Ödenen her katkı payı üzerinden yüzde 25 devlet katkısı devam ediyor” şeklinde konuştu.

SORUMLULUK İŞVERENİN

Orkun, işverenlerin, katkı payını çalışanın ücretinden kesip, emeklilik şirketine aktaracağını belirterek, katkı payının emeklilik şirketine zamanında ve tam aktarılmasından da sorumlu olduğunu ifade etti.

BES uzmanı Orkun, çalışanların iş değiştirmesi durumunda, haklarının yeni iş yerindeki Otomatik Katılım Planı’na aktarılacağını da ifade ederek, yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere ise para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu.

Sanayicilerimiz ile bölgemizde faaliyet yürüten firmaların çalışanlarının katılım gösterdiği seminerin ardından Orkun, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Sunum Dosyası

Yayın Tarihi: 09/11/2017
Görüntüleme: 532