AOSB Akademi’de “Temizlik ve Düzen Yaratma” Eğitimi

AOSB Akademi’de “Temizlik ve Düzen Yaratma” Eğitimi

ADANA / A OSB Akademi’de konu bu kez, "5S (Temizlik Ve Düzen Yaratma)" oldu. TEMSA Consulting eğitmeni Bülent Köprülü, sanayicilerimiz ile sanayi bölgemizdeki firmaların ilgili bölümlerinde çalışan personelleri  5S konusunda bilgilendirdi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığımız tarafından hayata geçirilen AOSB Akademi’de sanayicilerimiz ve çalışanlarına yönelik eğitimler sürüyor. AOSB Akademi’de 5S (Temizlik ve Düzen Yaratma) konusu ele alındı. 

TEMSA Consulting eğitmeni Bülent Köprülü’nün konuşmacı olduğu eğitim programı AOSB Başkanlığımızın Seyhan Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

 

AMAÇ VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK

Bülent Köprülü, 5S Faaliyet Yönetimi ana başlığı altında yer alan konuların, sınıflandırma, düzen, temiz tutma, standartlaştırma ve içselleştirme olduğunu söyledi.

5S’in Toyota kökenli bir sistem olduğunu dile getiren Köprülü, “5S’in amacı verimliliği arttırmak için, çalışma ortamını temiz, düzenli ve kullanıma uygun bir şekle dönüştürülmesidir.  Bunun yanında, israfta, iş kazasında, arızada, hurdada, setupta, gecikmede, şikayette sıfır noktasına ulaşmaktır” dedi. 

 

5S’İN SAĞLADIĞI FAYDALAR

Sistemin, üretici, müşteri ve iş görene yararlarından da söz eden Köprülü, “5S’in üreticiye; azalan makine arızları, artan verimlilik, azalan israf, azalan ayar zamanı, artan iş güvenliği, azalan devamsızlık, artan motivasyon ve artan kar. Müşteriye; tam zamanında performans, artan dağıtım performansı, azalan fiyat, azalan döngü zamanı, artan üretici – müşteri ilişkisi, isteklere karşı hızlanan tepki ve artan müşteri taleplerinin karşılanması. İş görene ise; yaratıcılıklarını sergilemelerine, bakış açılarını genişletmelerine, kendilerini yönetmelerine ve alışkanlıklarını gözden geçirmelerine fırsat sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

GÖSTERİŞ İÇİN YAPILMAMALI

5S’in gösteriş için yapılmaması gerektiğine de dikkat çeken Köprülü, “5S emir ve direktif ile yürütülmez. 5S önder yönetimdir. Çalışanlar eğitilmelidir. Sistem sayesinde sorunlar erken teşhis edilir. Keyifle çalışılan ortamlar yaratılır. Katılım ve paylaşımı artırır. Etkin zaman yönetimine katkı sağlar” dedi. 

 

VERİM ARTAR KUSUR AZALIR

5S döngüsünün merkezinde disiplinin yer aldığına işaret eden Köprülü, diğer adımlarının ise tertip, düzen, temizlik ve standart olduğunu söyledi.

Dağınıklığın verim kaybı anlamına geldiğinin altını çizen Köprülü, tertipli işyerinde verimliliğin artıp, kusurun azalacağını ve iş güvenliğinin daha rahat sağlanacağını sözlerine ekledi.

Köprülü, sunumun ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.

AOSB Akademi’nin, genel müdüründen işçisine, ofisten üredim bandında çalışanlarına kadar her kesimi ilgilendiren ‘5S Temizlik ve Düzen Yaratma’ başlıklı eğitim çalışmasına sanayicilerimiz ve sanayi bölgemizde faaliyet yürüten firmaların ilgili bölümünde çalışan personel katıldı.

Yayın Tarihi: 25/10/2017
Görüntüleme: 661