ADANA KUMAŞI’NDAN RUSYA PAZARINA BÜYÜK ATAK

ADANA KUMAŞI’NDAN RUSYA PAZARINA BÜYÜK ATAK

AOSB’mizin Ticaret Bakanlığı’nın, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi dahilinde; tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların kümelenmesi ile 2017 yılında hayata geçirilen ve yaklaşık 3 milyon dolarlık bütçeye sahip “Adana Tekstil Kümelenmesi URGE Projemiz” kapsamında Adana’ya gelen 50 Rus firmadan 61 kişilik heyet oldukça verimli geçen ikili görüşmelerini tamamladı.

Dünya ile rekabet etme gücüne sahip, dünya markalarına üretim yapan tekstil firmalarının yer aldığı AOSB’nin konuğu olan Rus heyet, Adana’dan güzel izlenimlerle ayrıldılar.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizin (AOSB) hazırladığı “UR-GE Tekstil Kümelenmesi Projesi’’ kapsamında Adana’ya gelen Rus Heyet, 4 günlük ziyaretlerini tamamladı.

Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen “UR-GE Tekstil Kümelenmesi Projesi’’ kapsamında Adana’ya gelen 50 farklı Rus tekstil firmasından toplam 61 kişilik heyet, son günde Adana turu ile kenti tanıma fırsatı buldular.

Heyet onuruna verilen yemekte ise Yönetim Kurulu Üyemiz Selahattin Onatça ve AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar ev sahipliği yaptı.

Yönetim Kurulu Üyemiz Selahattin Onatça, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Dostluğun meyvesi ticarettir. Bu ticareti bu gün burada başlattık sürdürmemiz gerekiyor. Dostluğumuzla beraber ticaretimizde geliştikçe daha iyi ilişkiler kuracağımıza inanıyorum” dedi.

AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar ise bu ziyaretin bir başlangıç olması temennisinde bulunarak, bundan sonraki süreçte daha da gelişerek devam edeceğine inandığını ifade etti.

Ersin Akpınar, “AOSB bünyemizde yaklaşık 400 firmayı bünyemizde bulunduruyoruz ve bunların dünya ile ve sizlerle buluşmalarını sağlamak istiyoruz. Yaklaşık 5 milyar dolarlık ticari hacimleri olan firmalarımız uluslararası standartlarda üretim yapıyor. Bundan sonraki süreçte ilişkilerimizin daha iyi noktalara taşınması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz, katılımlarınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından ikili iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri sonrasında ilk iş bağlantısını kuran Rus ve Türk tekstilcilere plaket verildi. Ayrıca Akpınar doğru firmaların tespit edilerek eşleşmesi konusunda büyük emek sarf eden Sürenkök Moscow Business Development Office firmasının yetkilisi Ömür Sürenkök’e teşekkür ederek plaketini teslim etti.

AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar, programın bitiminde yaptığı değerlendirmede,

Rusya ile Adana arasında tekstil sektöründeki ticari ilişkileri geliştirmek ve ikili görüşmeler yapılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen projenin önemine dikkati çekti.

Ziyaret süresinde Rus tekstilciler ile AOSB’mizde üretim yapan tekstil firmaları temsilcilerinin ikili görüşmeler yapma imkanı bulduğunu belirten Akpınar, “Hem ürünleri inceleyen, üretim yerlerini birebir ziyaret eden hem de firmaların sorumlularıyla yüz yüze görüşme şansı bulan Rus tekstilcilere AOSB’mizi ve Adanamızı tanıtmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Yayın Tarihi: 09/09/2019
Görüntüleme: 528