Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanaycilerimiz;

Demokrasimizin şöleni olan yerel seçimlerimizi geride bıraktık. Bu nedenle, göreve gelen yerel yöneticilerimizi kutlayarak, sözlerime başlamak istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Her zaman yerel yöneticilerimizle uyum içinde çalışan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak; bundan sonra da aynı şekilde kentimizin menfaati için güçlü bir iletişim içinde olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.

Değerli Sanayicilerimiz;

Bildiğiniz gibi ihracatımız, ülke ve bölge ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Şubat ayındaki verilerinden sizlere söz etmek istiyorum.

TİM verilerine göre, Mart ayında, Adana ihracatımız 163.740.10$ olarak gerçekleşti. İller bazında ihracatta Adana’mız 13. sırada olup Türkiye ihracatı içindeki payı yüzde 1,3’tür. Adana gibi ciddi bir sanayi kültürene sahip olan kentimizde elbette bu oranı yeterli bulmuyoruz. Bu nedenle, siz değerli sanayicilerimizle üretmeye, istihdama devam ederek, daha fazla ihracata odaklanmak zorunda olduğumuzu belirtmek isterim.

Değerli Sanayicilerimiz,

Geçtiğimiz Mart ayında AOSB Başkanlığı olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ve misafir ettiğimiz konuklarımızdan da sizlere söz etmek istiyorum.

Adana Vergi Dairesi Başkanımız Sn. Ahmet Tunalı, her yıl 25 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında kutlanan“Vergi Haftası” etkinlikleri kapsamında, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımızı ziyaret etti. Her konuda yanıbaşımızda bulduğumuz değerli Vergi Dairesi Başkanımız ile hem sohbet ettik hem de çeşitli vergisel konularda görüş alışverişinde bulunduk.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sn.Jülide Sarıeroğlu “Dünya Kadınlar Günü”nü Adana Organize Sanayi Bölgemizdeki kadın sanayicilerimiz ve kadın çalışanlarla birlikte geçirdi. Ziyaretleriyle her zaman bize güç veren Sn. Sarıeroğlu’na teşekkür ediyoruz.

Değerli bir ekonomist olan Prof. Dr. Emre Alkin’I bölgemizde konuk ettik. “Fırtınada ayakta kalma sanatı” konulu konferans veren değerli hocamızın, verdiği bilgiler ve görüşleri bizler için son derece değerliydi.


Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımız ve AFAD işbirliğinde, sanayiciler ve çalışanlarına yönelik, “Afet Farkındalık Eğitimi” düzenledi. Eğitimde; afet oluşmadan, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler tüm ayrıntılarıyla anlatıldı.


Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede, AOSB Başkanlığımızı ziyaret ederek, bölgedeki çalışmalar konusunda bilgi aldı. Bir sanayici olarak; bizi anlayan, derdimizi bilen, dinleyen, çözüm odaklı olan, bize her zaman bir telefon kadar yakın olan bakanımız, bakan yardımcımız ve tüm bakanlık yöneticileriyle gurur duyuyoruz. Bölgemizdeki faaliyetlerle ilgili brifing sunduğumuz değerli Bakan Yardımcımıza ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımızca, sanayicilerimiz ve çalışanlarımıza eğitim desteği sağlamak amacıyla 2014’den beri faaliyet gösteren AOSB Akedemi’mizde eğitimler devam ediyor. Bu kapsamda, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yıldırım konuşmacı olarak katıldığı "İthalatta Maliyetleri Azaltan Gümrük Çözümleri" konulu eğitim düzenlendi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımız öncülüğünde kurulan Kadın Sanayiciler Platformunun buluşmaları da devam ediyor. Bu buluşmalarda ayrıca, kadın sanayicilerimize çok değerli bilgiler de sunuluyor. Bu kapsamda, kadın sanayicilerimizin konuğu olan Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Ortağı Serdar Aksoy tarafından ‘Vergi Usül Kanununa İlişkin Değişklikler’ konulu sunum yapıldı.

Kadın sanayicilerimizin bir diğer konuğu olan Türk Eximbank Adana Şube Müdürü Ali Can ise Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu imkanları anlattı.

Değerli sanayicilerimiz,

Bölge Başkanlığımızca bu yıl 7’ncisi düzenlenen Futbol Turnuvamızda çeyrek final karşılaşmaları tamamlandı.

Sanayicilerimiz ve çalışanları arasında diyaloğu güçlendirmek ve yoğun iş temposuna keyifli bir mola vermek amacıyla geleneksel olarak düzenlenen turnuvanın çeyrek final karşılaşmalarında yarı finale kalmayı başaran

AFAD, Oğuz Tekstil, Kimteks ve Kastamonu Entegre takımlarımızı kutluyorum.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis