Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayicilerimiz;
Bir yılı daha geride bırakıp, yeni bir yıla adım atarken her zamanki gibi geleceğe umutla bakıyoruz. 2020 yılının ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizlere hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.

Hepimizin bildiği gibi dış ticaret açığımızın azaltılmasında ihracat bir panzehir görevi üstleniyor. İller bazında ihracatta Adana ili 13. sırada olup Türkiye ihracatı içindeki payı yüzde 1,2’dir. Adana’mızın yıllık ihracatı yaklaşık 2 milyar dolar, AOSB’mizdeki firmaların ihracatı ise 1.2 milyar dolar düzeyinde. Hedefimiz bu oranın artmasına daha fazla nasıl katkı sunarız onun arayışı içinde olmaktır.

AOSB olarak bir yandan sizlerin temel ihtiyacı olan yol, su, enerji, atıksu arıtma, ruhsatlandırma vb. hizmetleri sorunsuz, kaliteli ve ekonomik olarak sürdürürken, çeşitlendirdiğimiz hizmetler kapsamında ihracatı geliştirmeye de ayrıca önem vermekteyiz. Daha az maliyetle daha kaliteli ürün elde edilmesi konusundaki eğitim çalışmalarımız, firmalarımızın dış pazarlara açılmaları gibi etkin bir şekilde gerçekleştirdiğimiz hizmetlerden sizlerin azami ölçüde faydalanmalarını tavsiye ediyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz

Aralık ayında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın öncülüğünde, Ankara’da 2019 yılı Enerji Zirvesi gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Organize Sanayi Bölgeleri Başkanları, Türkiye’nin önde gelen enerji kurumlarının genel müdürleri ve üst düzey yöneticilerinin katıldığı zirvede; Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı olarak bir konuşma yaptım. Bu konuşmada, Türkiye’deki OSB’lerin ülke ekonomisindeki yerinden söz ederek, sanayiciler olarak beklentilerimizden söz edip çeşitli önerilerde bulunup, üreten kesimin yükünün hafifletilmesi temennisini temenni ettim.

Değerli Sanayicilerimiz

Geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden de söz etmek istiyorum. Ülkemize mal olmuş değerli isimleri konuk ederek, deneyimlerini sanayicilerimiz ve çalışanlarıyla paylaşmaya vesile oluyoruz. Bu kapsamda, TRT’nin deneyimli sunucusu Acar Acartürk, AOSB’mizde “Kelimelerin İkna Edici Gücü” konulu söyleşi yaptı. Esprileri ile söyleşiye renk katan Acartürk, insanların karşısındakini ikna edebilmesi için hangi kelimeleri kullanması ya da kullanmaması gerektiğine dikkati çekti.

AOSB’mizde bu ay da değerli konuklarımız oldu. Her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz, her fırsatta bizleri ziyaret ederek, moral ve motivasyon kaynağı olan Valimiz Mahmut Demirtaş, AOSBmizin yenilikçi hizmetlerinden Kamu Kampüsümüzü ve bazı sanayi kuruluşlarımızı ziyaret etti. Kendisini OSB’mizde konuk etmekten duyduğumuz memnuniyeti dile getirdik.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç’inde aralarında bulunduğu heyet Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüzü ziyaret etti. Sayın Hisarcıklıoğlu’na bölgemizle ilgili bilgi verdik.

Merkez Yüreğir ilçemizin Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, bölge müdürlüğümüzü ziyaret etti. AOSB Bölge Müdürlüğümüzü gezen sayın başkana, bölgemiz hakkında bilgiler verdik, ziyaretleri için teşekkür ettik.

TISİAD’ın organizasyonda gerçekleşen ziyarette, Iraklı işadamlarına, AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar tarafından bölge hakkında bilgi verildi, bazı fabrikalara ziyaretlerde bulunuldu.

Bölgemizin faaliyetleri, yapılan yatırımlar, gelecekteki projeler hakkında bilgi almak için ziyarette bulunan Adana Vergi Daire Başkanı Ahmet Tunalı ve beraberindeki heyeti de bölge müdürlüğümüzde konuk ettik.

Adana Sanayi Odası (ADASO) ve AOSB Bölge Müdürlüğümüz (AOSB) iş birliğinde, Adana’da ve Bölgemizde yer alan Ar-Ge ve Tasarım merkezlerinin sayısını ve mevcuttaki firmaların yetkinliklerini arttırabilmek, ülkemizde konusunda uzman ve ileri seviyede olan firmaların Ar-Ge departmanı yöneticilerini Bölgemizde yer alan firmalarımızla buluşturarak fikirlerini ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlamak amacı ile; Adana AR-GE ve Tasarım Merkezleri İşbirliği Toplantısı’nın 3.sünü” düzenlendik.

Yaptıkları ihracat, istihdam, istikrarlı büyüme, bölge ve ülke ekonomisine katkının yanı sıra birçok başarılı çalışma gerçekleştiren sanayicilerimiz ile kişi ve kuruluşlarımızı sayın Valimiz Mahmut Demirtaş ile kent protokolümüzün katıldığı törenle ödüllendirdik. Daha nice başarılara imza atmalarını temenni ediyor ve bu vesile ile bir kez daha kutlamak istiyorum.

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların kadın yöneticilerini bir araya toplayan ve seminerler, eğitimler, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlayan Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri Kastamonu Entegre’de düzenlenen etkinlikte buluştu. Bu buluşmaların son derece faydalı olduğunu düşünüyorum.

AOSB Akademi programımız kapsamında, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren sanayicilerimize ve çalışanlarına; “Birbirini tamamlayan ve güvenen insanların ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte yürüttükleri süreç” olan “takım çalışması” konusunda eğitim verildi.

2019 yılının son etkinliğinde AOSB Bölge Müdürlüğümüz yeni yıl buluşmasında bize güzel sürprizler hazırladı. Başarılı çalışanlarımızın ödüllendirildiği programda, AOSB’mizin kuruluş yıllarını anlatan 1970’li yıllara ait haberlerin yer aldığı gazete kupürleri bizleri zaman tünelinde yolculuğa çıkardı. Bu güzel organizasyon için başta Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar olmak üzere tüm bölge müdürlüğümüz çalışanlarını kutluyor, teşekkür ediyorum.
 

 

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis