Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Kıymetli Sanayicilerimiz,

Geride bıraktığımız Eylül ayında Adana’mızda yaşanan terör olayı ve İstanbul’da yaşanan şiddetli depremin haberleriyle üzüldük. Adana’mızda yaşanan elim hadisede can kaybının olmaması içimize su serpmiş olsa da, öncelikle terörün her türlüsünü kınadığımızı belirtmek isterim. Saldırıda yaralanan tüm polislerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah’tan bir daha yaşatmamasını diliyorum.

Geçtiğimiz aylarda toplamda 750 baz puan faiz indirimine giden TCMB 4 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranını %13’ten %8’e indirdiğini duyurdu.

TCMB ayrıca, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan faiz oranlarında da değişikliğe gitti. Yabancı para cinsinden faizler ise %1,60’dan %1,28’e indirildi. Ekim ayı itibariyle başlanacak olan bu uygulamaların, ülkemizin ekonomisinde rahatlatma sağlayacağını umut ediyorum. Ayrıca, kamu bankalarının faiz oranlarında indirime gitmesi ile konut sektöründe bir miktar hareketlenmeye neden oldu. Bu hareketlenmenin yakın zamanda sanayi üretimine de yansımasını bekliyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz

Avrupa, Asya ve Afrika arasında geçiş noktasında bulunması, Ortadoğu ülkelerine yakınlığı, her mevsim üretime uygun iklimi, deniz, kara ve hava ulaşımı merkezlerinin ortasında yer alması nedeniyle yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelen OSB’miz, son yıllarda sürekli yükseliş gösteren büyümesini istikrarlı biçimde sürdürüyor.

Kalkınmanın yolunun yatırım, üretim, istihdam ve ihracattan geçtiğine inanan yönetim anlayışımızın gereği olarak; sorunsuz alt yapısı ve sanayiciye sağladığı imkânlarla Türkiye’nin en gözde sanayi bölgelerinden biri haline gelen ve yüzde 99’luk doluluk oranına ulaşan AOSB’mizde 3. ilave alanı için yerinde tespit yapıldı.

Altyapısı tamamlanmış yaklaşık 17 milyon metrekare alanda toplam 446 işletmenin üretim yaptığı AOSB’mizde, 6 milyon 245 bin metrekarelik yeni alan ilave edilmesi için çalışmalara başlandı. Bu kapsamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulmak üzere rapor hazırlandı.

Değerli Sanayicilerimiz,

AOSB’miz tarafından tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların kümelenmesine yönelik hazırladığı ve Ticaret Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi kapsamında Adana’da Eylül ayında ilk olarak 61 kişilik Rus heyetini ağırladık.

“UR-GE Tekstil Kümelenmesi Projemiz’’ kapsamında Adana’ya gelen Rus tekstilciler, bölgemizde faaliyet gösteren tekstilcilerimizle birebir görüşmeler gerçekleştirdi ve fabrika ziyaretleri yaptı. Dünya ile rekabet etme gücüne sahip, dünya markalarına üretim yapan tekstil firmalarının yer aldığı AOSB’mizin konuğu olan Rus heyet, Adana’dan güzel izlenimlerle ayrıldılar. Oldukça verimli geçen ziyaretin başlangıç olması temenni ediyor, bundan sonraki süreçte Rusya ile Adana arasında tekstil sektöründeki ticari ilişkilerin daha da gelişerek devam edeceğine inanıyorum.

Eylül ayı içerisinde UR-GE Projemiz kapsamında, AOSB’li tekstilcilerimiz modanın kalbinin attığı Paris’te düzenlenen Premiere Vision Paris Fuarı’na ve Texworld Fuarı’na katıldı. 16 kişilik AOSB Tekstil Kümelenmesi heyetimiz, gezi kapsamında MÜSİAD Paris Şube Başkanı İlkan Cengiz ile toplantı gerçekleştirdi. Türkiye-Fransa ticaretinin bulunduğu konum ve gerçekleşen iş birliklerini etkileyen faktörler hakkında bilgi aldı.

İhracatı artırmanın yolunun üretimden, üretimi artırmanın yolunun da ihracattan geçtiği gerçeğinden hareketle yatırımcının işini kolaylaştıran AOSB’mizin “Adana Tekstil Kümelenmesi URGE Projesi”nin çeşitli organizasyonlarla devam edeceğini bildirmekten mutluluk duyarım.

Değerli Sanayicilerimiz,

Bölge Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen, siz sanayicilerimizden ve bölge çalışanları tarafından yoğun talep gören İngilizce Dil Kursumuzun ikinci etabı için yeni başlayan kursiyerlere seviye belirleme sınavı yapıldı.

Maksimum 20 kişilik sınıflarda, alanında uzman Türk ve yabancı eğitmenler tarafından verilecek kurs için seviye belirleme sınavlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından sınıflar belirlenerek, derslere başlanıldı.

Değerli Sanayicilerimiz,

Kamu kurum ve kuruluşlarının AOSB’de faaliyet gösteren sanayicilere tek çatı altında hizmet vermesi amacıyla oluşturulan AOSB Kamu Kampüsümüz’ün hizmete açıldığını duyurmak isterim.

Bölge sınırlarımız içerisindeki Celal Bayar Bulvarında, 1.029 m2’lik alanına sahip 3 katlı binadan oluşan Kamu Kampüsümüz’de; Polis İrtibat Noktası, İŞKUR İrtibat Noktası, Gümrük Müdürlüğü İrtibat Noktası, TCDD Taşımacılık İrtibat Noktası, KOSGEB Temsilciliği Ofisi, AOSB Proje Temsilciliği Ofisi, Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi İrtibat Ofisi ile AOSB Kamu Kampüsü Toplantı Salonu yer alıyor.

Değerli Sanayicilerimiz,

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz bünyesinde 2014 yılından beri eğitimlerini sürdüren AOSB Akademimizde Eylül ayı içerisinde de eğitimler devam etti.

Eylül ayı içerisinde ilk olarak AOSB Kamu Kampüsümüz’de, sanayicilerimiz ve üst düzey yöneticilerin sağ kolları olan ‘’Yönetici Asistanlarına’’ yönelik eğitim verildi. Ardından bir dizi eğitim ve söyleşiyle düzenlenen "AR-GE Teknoloji Yönetimi" programı kapsamında, Proje yazma eğitimi, TUBİTAK Ulaştırma Savunma Enerji ve Tekstil Teknolojileri Grubu Bilimsel Programı Sorumlusu Yılmaz Burak Kaya tarafından bir söyleşi gerçekleştirildi.

"AR-GE Teknoloji Yönetimi" programımız, “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Yönetimi”, ”AR-GE ve Tasarım Merkezlerinde/AR-GE Projelerinde Vergi ve Muhasebe Uygulamaları’’ve ‘’Marka Kavramı ve Marka Tescil İşlemleri’’ eğitimleriyle devam etti.

Eylül ayında, sanayicilerimiz ve ilgili departman yöneticilerine yönelik “Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Programları" ve "Kredi Garanti Fonu Destekleri” konusunda uzmanlar tarafından bilgi de verildi.

AOSB Bölge Müdürlüğümüz Seyhan Salonu’nda, Türk Eximbank Adana Subesi ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde düzenlenen toplantıya, Türk Eximbank Pazarlama Daire Başkanı Pervin Curaoğlu, Türk Eximbank Adana Şube Müdürü Ali Can ve Kredi Garanti Fonu Adana Şube Müdürü Celal Altuntaş konuşmacı olarak katıldı.

Türk Bankacılık Sistemi’nde bulunan 52 banka arasında kredi büyüklüğü olarak 9’ncu sırada bulunan Türk Eximbank Pazarlama Daire Başkanı Pervin Curaoğlu, sanayicilere sağladıkları destekler ve sundukları avantajlar konusunda bilgiler verdi.

Değerli Sanayicilerimiz,

AOSB Bölge Müdürlüğümüz, bölgede bulunan Meslek Lisesi öğrencileriyle, sanayicilerimiz arasında köprü olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Ulusoy Tekstil Genel Müdürü Sn. Mehmet Ulusoy ve Genel Müdür Yardımcısı Sn. Arif Şener, Bölgemiz içerisinde bulunan Özel Erkan AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Sanayicimiz, lise öğrencilerine iş hayatındaki tecrübelerini ve personel alımında dikkat ettikleri hususları anlattı.

Öğrenciler ve sanayiciler arasında köprü olabilmek için hayata geçirdiğimiz proje ilerleyen zamanlarda da devam edecek.

Bu ay içerisinde bulunan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız vesilesi ile Cumhuriyetimizin 96.yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis