KalDer

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayiciler;

Ülkemiz bir yandan bölgesindeki krizlerle mücadele ederken, diğer yandan hedeflerine doğru ilerlemeyi sürdürüyor. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, “Türkiye böylesine derin iç ve dış dalgalanmalarla karşı karşıyayken, ekonomide kontrolü elde tutmak kolay değil ama küçük sarsıntılarla bunu başardık”. Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Ekonomide ilk 10 ülke arasına gireceğini, Türkiye tarihinin en büyük 3. dönüşümünü tamamladığını, şimdi 2023 ile birlikte 4. dönemi başlattıklarını duyurdu.

Bu olumlu mesajlar, üreten, istihdam yaratan ve böylece ülke ekonomisine değer katan biz sanayicileri de mutlu ederken, Ekim ayında OSB’mizde yapılan çalışmaları sizlere özetlemek istiyorum.

Devletimiz artık organize sanayi bölgelerini kategorize ederek daha işlevsel hale getiriyor. Şu ana kadar, Adana’nın Karataş ilçesinde kurulan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de aralarında olmak üzere 13 bölgede ‘ihtisas’ organize sanayi bölgeleri kurulmuştur. Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgelerinin daha işlevsel hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı ve bu kapsamda, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. OSBÜK Başkan Yardımcısı sıfatıyla koordinatörlüğünü üstlendiğim bu komisyonun ilk toplantısı, Bölge Başkanlığımız ev sahipliğinde gerçekleşti ve bu toplantıda komisyonun yol haritası belirlendi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak geçen ay sevindirici bir gelişme yaşadık. Organize Sanayi Bölgemizdeki tekstil sektöründe faaliyet yürüten firmaların katılımıyla oluşturulan Tekstil Kümelenmesi’ne Ekonomi Bakanlığımız onay verdi. Rekabet şartlarının ağırlaştığı günümüzde, hükümetimizin sanayiciye verdiği destek ve duyduğu güven uluslararası alanda ülkemizin önünü açacaktır.

Adana OSB Başkanlığımızca sanayici ve çalışanlara eğitim desteği sağlamak üzere hayata geçirilen AOSB Akademi’de eğitimler Ekim ayında da devam etti.

AOSB Akademi’de Ekim ayı içerisinde düzenlenen seminerlerde, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elif Acar tarafından “Finansal Muhasebe”, TEMSA Consulting eğitmeni Bülent Köprülü tarafından ise ‘5S Temizlik ve Düzen Yaratma’ konusunda eğitim verildi. Özellikle bu eğitim programlarımıza gösterilen yoğun katılımın bizleri son derece memnun ettiğini belirtmek isterim.

6-8 Ekim tarihleri arasında ilimiz önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Adana Valiliğimizin öncülüğünde düzenlenen ve binlerce yıllık tarihsel derinliğe sahip olan kentimizin kültürel zenginliğinin sergilendiği Lezzet Festivali yurt içinden ve yurt dışından yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Organize Sanayi Bölgesi olarak biz de, Adana’nın tanıtımında önemli rol oynayacağını düşündüğümüz etkinliğin içerisinde yer alarak, üzerimize düşen görevi yerine getirdik.

 

Değerli Sanayiciler,

Yine Ekim ayı içerisinde yaşadığımız sevindirici bir olayı daha siz değerli sanayicilerimizle paylaşmak istiyorum. Adana Genç İşadamları Derneği’nin (AGİAD) bu yıl 7.’sini düzenlediği ‘İş ve Meslek Ödülleri’ kapsamında bölgemizde faaliyet yürüten iki firmamız ödüle layık görüldü. Sheraton otelde düzenlenen törende “Yılın İnovasyon Ödülü”nü alan Beta Transformatör ve “Hızla Büyüyen Firma Ödülü”nü alan Alpa İnşaat yöneticilerini başarılarından dolayı tebrik ediyorum. İnanıyorum ki bölgemizdeki firmaların başarıları bunlarla da sınırlı kalmayacaktır.

AOSB Başkanlığı olarak Bölgemizi tanıtım çalışmalarına da ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen “Anadolu Markaları Yarışıyor, Türkiye İlerliyor” yarışması tanıtım toplantısı programı dahilinde düzenlenen panelde, iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, bölgemizin avantajlarını yatırımcılara anlattık.

Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların kadın girişimci potansiyelini artırmak için başkanlığımız tarafından oluşturulan AOSB Kadın Sanayiciler Platformu da çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Platform üyesi kadın sanayicilerimiz, Kimteks Tekstil İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ayça Çelik’in başkanlığında Amylum Nişasta tesislerini ziyaret etti..

Son olarak ailemizin yaşadığımız bir gururu, siz değerli sanayicilerimizle paylaşmak istiyorum. Sütcü ailesi olarak, Çukurova Üniversitesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde 4 bin öğrenci kapasiteli “Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu” binası bizim katkılarımızla tamamlanıp eğitim öğretime açılmıştı. Okulumuzun resmi açılışını Avrupa Birliği Bakanımız ve Baş müzakereci Sn. Ömer Çelik’in katılımıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. Bu vesileyle bizi bu anlamlı günde yalnız bırakmayan tüm sanayicilerimize ve dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.


Değerli Sanayiciler,

Ülkemizdeki ekonomik göstergelerde yaşanan olumlu gelişmelerin yanı sıra Ekim ayında Bölgemizdeki veriler de OSB’mizde çarkların döndüğünü gösterdi. Bölgemizde, ilk ve ikinci çeyrekte yaşanan büyüme rakamları, son çeyrek büyüme oranlarına yüzde 15 oranında yansıyarak Organize Sanayi Bölgemizdeki istikrarın devam ettiğini belgeliyor.

Ekim ayı tüketim verilerine şöyle bir göz atacak olursak;

Ekim ayındaki elektrik tüketimimiz 118.050.902 kWh olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler bir önceki aya göre yüzde 13, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 13’lük bir artışı ifade ediyor.

Doğalgaz tüketimimiz ise Ekim ayında 14.796.725 sm3 olmuştur. Doğalgaz tüketiminde önceki aya göre yüzde 21, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 8’lik artış gerçekleşmiştir.

1.889.777 m3 olan su tüketimimiz de geçtiğimiz Eylül ayına göre yüzde 9, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 28 artmıştır.

Temennimiz, bu olumlu gelişmelerin 2017’nin son iki ayında da artarak devam etmesidir. Çünkü, üretimin en önemli göstergesi tüketimdir. Bu tüketimlerdeki artış, üretimin de arttığını bize ifade ediyor.

 

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis