Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayicilerimiz,

Geride bıraktığımız 2018 yılı Eylül ayında, daha önceki birkaç ayda olduğu gibi küresel sermayenin kur, faiz ve borsa tehdidiyle ekonomimize yönelik saldırıları sürdü. Bu saldırıları boşa çıkarmak için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlıklarımız, ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından bir dizi adımlar atıldı.

Türkiye’ye yönelik yürütülen bu saldırıların ardından, ekonomide atılan bu önemli adımlarla, dolar, avro ve diğer kurlarda Türk Lirası üzerinde düşüş sağlandı. İran ve Rusya gibi bazı ülkelerle ticaretin yerel para birimine göre yapılacak olması yönündeki açıklamalar ve ardından Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın özellikle ithal ara maddelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak ihracatçılara yönelik destek müjdesi, tüm iş dünyası gibi bizleri de heyecanlandırdı.

Alınan bu önlemler ve yapılan açıklamalar, sıkıntılı günlerin dayanışma ruhuyla aşılacağına yürekten inanan, yatırım, istihdam, katma değeri yüksek üretim ve ihracatla ülke ve bölge ekonomimize katkıda bulunan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemiz iş insanlarına moral sağladı.

Değerli Sanayicilerimiz,

Kalkınmanın yolunun yatırım, üretim, istihdam ve ihracattan geçtiğine inanan yönetim anlayışımızın gereği olarak; Bölgemizde, farklı yüz ölçümlere sahip 41 adet sanayi parselimizi yatırımcılarımıza açtık. Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışından yatırımcılarımıza alt ve üst yapısı hazır, metrekaresi 150 TL’den başlayan cazip bir ücretle arsa imkânı sunulduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Değerli Sanayicilerimiz,

Geçtiğimiz Eylül ayında bölgemizdeki faaliyetleri de özetle sizlerle paylaşmak istiyorum. AOSB’mizin tekstil kümesinde bulunan bazı firmalarımızın temsilcileri, ihracat hacimlerini artırmak, Avrupa ile ihracatlarını hızlandırmak ve yeni paydaşlar bulmak için Polonya’nın Başkenti Varşova’ya seyahat gerçekleştirdi. 2010 yılında Ekonomi Bakanlığımız tarafından başlatılan ve günümüzde Ticaret Bakanlığımız tarafından sürdürülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Programı kapsamındaki bu gezi çok yararlı oldu.

AOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Ömer Kaya başkanlığındaki 10 kişilik heyetimiz, UR-GE Projemizle sağlanan destekle gittikleri 4 günlük Polonya gezisinde, resmi ziyaretlerde bulundu. Heyetimiz, tekstil ve konfeksiyon sanayisinin belli başlı üretim merkezlerinden olan Lodz şehrinde 2 bin 500’den fazla markanın bir arada bulunduğu ve Avrupa’nın tekstil sektöründeki en büyük perakende ve toptancı merkezi Ptak Fashion City’de mağaza ziyaretleri gerçekleştirip, ikili iş görüşmeleri yaptı. Firmalarımız, aynı zamanda Ptak Fashion City’de ürünlerini de sergileme imkânı buldu. Bu ‘İş’e yarayan yurt dışı gezilerimiz, AOSB’mizdeki diğer sektörlerle devam edecek.

Değerli Sanayicilerimiz,

Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, geçtiğimiz Eylül ayında yine Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge Başkanlığımız ve Bölgemizde faaliyet gösteren bazı firmalarımızı ziyaret ederek, bizleri sevindirdi. Sayın Valimiz Demirtaş’a, bize güç veren, motivasyonumuzu yükselten bu ziyaretinde, “Kalkınmanın yolunun üretim, istihdam ve ihracattan geçtiği bilinciyle hareket ederek, sorumluluklarımızı yerine getirme çabasında olduğumuz” mesajını verdik. Valimiz Demirtaş ise bu ziyaretinin sonunda; üreten, istihdam yaratan sanayicilerin yanında olduklarını belirterek, bunun için çaba sarf eden tüm yatırımcılara teşekkür etti.

AOSB Başkanlığı olarak, Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin ve Rus-Türk Ticaret Evi (ROST) Yönetim kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş’u da konuk ettik. Konuklarımıza, Türkiye ve Rusya arasındaki ticari bağların güçlenerek artmasını arzu ettiğimizi belirttik. Sayın Gaşigullin ise Türkiye ve dolayısıyla Adana arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Değerli Sanayicilerimiz,

AOSB’mizde sanayicilerimiz ve çalışanlarına yönelik eğitim desteği sağlayan AOSB Akademi’deki eğitimlerimiz yaz dönemi sonrasında tekrar başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz Eylül ayında “Yalın 6 Sigma”, “İnovasyon ve Yeni Ürün Geliştirme’’ ve “Proses” eğitimleri düzenledik. Bu eğitimlerimiz periyodik olarak devam edecek.

Değerli Sanayicilerimiz,

41 Yıllık Adana Hacı Sabancı OSB Ailesine yeni katılan sanayicilerimize de buradan tekrar “Hoş geldiniz” demek istiyorum. Aramıza yeni katılan bu sanayicilerimiz, ülkemiz sanayisinin güçlü ekolü Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizin en önemli paydaşı ve gelişen, büyüyen, kalkınmayı hedefleyen, üreten bir topluluğun vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Değerli Sanayicilerimiz,

Tüm İslam âleminin heyecanla beklediği Muharrem ayı geldi, çattı. Bizler için büyük öneme sahip olan bu önemli ayın memleketimize huzur ve birlik beraberlik getirmesini diliyorum.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis