Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayicilerimiz,

Sanayicilerimizin kendilerini farklı hissedecekleri, yenilikçi bir OSB olma vizyonumuzla girdiğimiz 2020 yılının ilk ayında Elâzığ ilimizde yaşanan ve çevre illerde de hissedilen deprem afeti ile sarsıldık.

Depremin ardından yaraların sarılması, çetin kış koşullarında evsiz kalan vatandaşlarımıza ihtiyaç malzemeleri ve gıda yardımı için ülkemiz genelinde adeta seferberlik başlatıldı. Böylesi acılarda milletçe kenetlenmemiz gurur verici. Depremzedelerimizin yaralarının sarılması için biz de OSB olarak gerekli desteği sağladık. OSB’miz ile Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası katkılarıyla temin edilen ihtiyaç malzemeleri deprem bölgemize gönderildi.

Böylesi acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, AOSB Yönetim Kurulu olarak; depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar geride kalanlara sabırlar diliyoruz.

Kıymetli Sanayicilerimiz,

Bölgemizde 2020’nin ilk ayında gerçekleştirilen faaliyetlerden bahsetmeden önce geçtiğimiz yıla ait tüketim verilerimizden söz etmek istiyorum.

Yeni arsa satışlarıyla yeni yatırımlara yelken açtığımız 2019 yılında, üretimin en somut göstergelerinden olan tüketim verilerimizin bir önceki yıla oranla arttığını özellikle yılın son ayında şahlandığını görüyoruz.

OSB’mizde elektrik tüketimi 2018 yılına göre yüzde 7,7 artış gösterdi. 2019 Aralık ayında ise, 134.630.926 kWh ile yıl boyunca en yüksek seviyeye ulaşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,52 oranında arttı.

Doğalgaz tüketimimiz 2018 yılana oranla yüzde 8,1 artış gösterdi ve aralık ayında 16.366.496 sm3 ile yıl boyunca en yüksek seviyeye ulaştı. 2018 yılında 20.850.732 m³ olan kullanma suyu tüketimi 2019 yılında %9,5 artışla 22.837.942 m³ olarak kaydedildi.

Ayrıca bu yıl Ocak ayı tüketimlerimizde ise elektrik tüketimi 2019 yılı aynı aya oranla 133.212.829 kWh ile yüzde 19,5 artış gösterdi. Doğalgaz tüketimimiz yine geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla 16.904.062 Sm3 ile yüzde 14 artış gösterdi ve kullanma suyu tüketimi 2019 yılında yine aynı aya oranla % 23 artışla 1.991.969 m³ olarak kaydedildi.

Ülke ekonomimizin lokomotifi olan OSB’lerin en büyüklerinden biri olan bölgemizde; siz kıymetli sanayicilerimize sorunsuz ve kesintisiz üretim için tüm olanakları sunmak için canla başla çalışıyor ve hizmet yelpazemizi genişletmeyi sürdürüyoruz. AOSB Akademimizde yürüttüğümüz eğitim ve seminerler. Kamu Kampüsümüz, Sanayi-Üniversite iş birliklerimiz ve Proje Ofisimiz ile cazibesini hiç yitirmeyen yenilikçi bir OSB olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz tarafından, her yıl geleneksel olarak düzenlenen futbol turnuvamız start aldı. Yönetim kurulumuzun aldığı kararla “Mehmetçik” anısına gerçekleşecek turnuvamıza, 8 grupta toplam 40 takım katılıyor. Turnuvamızın her yıl olduğu gibi bu yıl da dürüstlük, kardeşlik, dostluk ve centilmenlik duygularıyla geçmesi bekliyor, takımlara başarılar diliyorum.

Kıymetli Sanayicilerimiz,

2020 yılının ilk ayında OSB’mizde gerçekleşen faaliyetlere de değinmek istiyorum.

2014 yılından bu yana aktif olarak eğitim ve seminerlere devam eden AOSB Akademimizin bu yılki bölümü Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası iş birliğinde gerçekleştirilen “Muhtasar Beyannamesi ve SGK Aylık Prim Hizmet Bildirgesi Birleştirilmesi” konulu eğitimle başladı.

Yazar, dağcı, fotoğrafçı Ali Nasuh Mahruki’yi de yine OSB Akademi eğitimlerimiz kapsamında konuk ettik. Değerli konuğumuzun ‘’Kendi Everest’inize Tırmanın’’ konulu semineri, siz değerli sanayicilerimizden ve bölge çalışanlarından yoğun ilgi gördü.

AOSB Akademimizde ayrıca, imalatçı ihracatçı firmaların hammadde maliyetlerinin düşürülmesi ve finansman sorunlarına katkı sağlanmasına yönelik olarak düzenlenen önemli bir gümrük uygulaması olan “Dahilde İşleme Rejimi” konusunda seminer verildi.

AOSB Bölge Müdürlüğümüz Ceyhan Salonu’nda gerçekleşen eğitimde, Subaşı Gümrük Müşavirliği Proje Teşvik Departman Müdürü Aytaç Varol, “Dahilde İşleme Rejimi” uygulamasını tüm yönleriyle değerlendirdi.

Bölgemizde yer alan ve sanayicilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştiren Özel Sarıçam Teknoloji Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde düzenlediğimiz “Sanayici- Öğrenci” buluşmamız sürüyor. Bu yılın ilk buluşması değerli Yönetim Kurulu Üyemiz Nedim Büyüknacar ile gerçekleşti. Büyüknacar, kendi yaşamından, iş hayatından ve çevresinden örnekler verip, gençlerimizin ufkunu açtı. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Bölge Müdürlüğümüz; Adana, Hatay ve Osmaniye organize sanayi bölgeleri arasında iletişimi güçlendirmek, sorunların yerinde tespitini sağlamak, çözüm önerileri geliştirmek ve yönetim kurulları arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla düzenlenen Bölge OSB’leri Koordinasyon Toplantısına ev sahipliği yaptı. Konuk ettiğimiz Adana, Hatay ve Osmaniye OSB yöneticilerine bölgedeki çalışmalar konusunda bilgi verildi, saha gezisi yapıldı.

AOSB Kamu Kampüsümüzde ise Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altınsu ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan ile beraberlerindeki heyeti ağırladık. AOSB Bölge Müdürümüz Ersin Akpınar, Proje Ofisimizin Koordinatörü Öğretim Üyesi Dr. Tuğçe Demirdelen ve görevli personellerimizin katılımıyla, ziyaretçi heyete sanayicilerimizin yoluna adeta ışık tutan Proje Ofisimizin sunduğu hizmetler hakkında bilgiler verildi.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis