Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanaycilerimiz;

Bir Mübarek Ramazan ayını daha nihayete erdirdik. Geçmiş Ramazan Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, Bayramın tüm gönüllere, hanelere, ülkemize, İslam dünyasına ve tüm insanlığa huzur, saadet, selamet getirmesini temenni ediyorum.

Değerli Sanayicilerimiz;
Mayıs ayı faaliyetlerimizden ve tüketim verilerimizden bahsetmeden önce, AOSB’mizin "Sanayinin Devleri" arasında yer alan firmalarını tebrik etmek istiyorum. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde, Adana’mızdan toplam 11 OSB’mizden 5 firma yer aldı. İSO tarafından firmaların üretimden net satışları baz alınarak hazırlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 listesinde, Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. A.Ş. 334’ncü, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş. 372’nci, Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. 383’ncü, Amylum Nişasta San. ve Tic. 387’nci, Gürsoy Yem Gıda ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ise 454’ncü oldu.

Bu başarıda, emeği geçen tüm sanayicilerimizi ve üretimden satışa her aşamada yer alan tüm çalışanları tebrik ediyorum. Bu gurur hepimizin.

Değerli Sanayicilerimiz;

Sanayinin üretim kapasitesi anlamına gelen tüketim verilerimizden bahsetmek istiyorum. Nisan ayı tüketim verilerimize baktığımızda; 120.812.082 kWh elektik tüketimimizin olduğunu ve tüketimimizin geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 5.1 artış gösterdiğini görüyoruz.  Aynı şekilde doğalgaz tüketimimizden de bahsedecek olursak, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak, Nisan ayında, 14.249.011 sm3 kullanım gerçekleştirdik ve tüketimde geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 9.4 artış kaydedildi.

Değerli Sanayicilerimiz;

Mayıs ayı, gerek Ramazan’ın bereketi ve güzelliğiyle, gerekse düzenlediğimiz anlamlı etkinliklerle özel ve anlamlı geçti.

Dünyaya barış ve hoşgörü mesajları veren Türkiye’yi birçok ülkede ve platformda temsil eden Hatay Medeniyetler Korosu’nu konuk ettik. Yoğun bir katılımla gerçekleşen organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 Geride bıraktığımız Mayıs ayında, AOSB Bölge Müdürlüğü olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklere değinmek istiyorum.

Mayıs ayı başında, Bölgemizin 13’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Üyelerimiz, Bakanlık temsilcimiz ve sanayicilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul’da oylamaya sunulan kurul gündemi oy birliğiyle kabul edildi. Hayırlara vesile olmasını dilerim.

"Sanayiye Uygulanabilir Proje Yarışmamız" tamamlandı. Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projenin kazananlarına ödüllerini düzenlenen ödül töreninde teslim ettik. Ödül kazanan tüm öğrencilerimizi tekrardan tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımıza Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konuk oldu. Sayın Başkan, Sanayiye Uygulanabilir Proje Yarışmamıza katılan projeleri inceledi, sanayicilerimiz ve bölge çalışanlarımızla söyleşi yaptı, TÜBİTAK’ın yeni stratejik yaklaşımlarını anlattı.


Mayıs ayı içerisinde, "En Çevreci ve En Yeşil OSB" olma yolundaki adımlarımız da devam etti. 3 yıldır kesintisiz devam eden ağaçlandırma çalışmalarımız kapsamında, bu ay yeniden fidan dikimi gerçekleştirdik. Son 3 yılda 155.000 adet fidan dikmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Doğal dengenin sağlanması, bireylere temiz, sağlıklı, bol oksijenli hava imkânı sunmasının yanı sıra, çevresindeki toksit ve radyoaktif havayı emmesi gibi sayısız faydaları bulunan ağaçlandırma çalışmalarımızın devam edeceğini, önceliğimizi bu hususa vereceğimizi duyurmak isterim.

Birlik, beraberlik ve paylaşma duygularının daha fazla önem kazandığı Ramazan ayı nedeniyle her yıl düzenlediğimiz iftar yemeğimizi bu yıl da gerçekleştirdik. AOSB Yönetimimiz, birim amirlerimiz ve tüm çalışanlarımızla, aynı sofranın etrafında buluşmanın mutluluğunu yaşadık.

Değerli Sanayicilerimiz;

AOSB olarak her zaman eğitime destek verdik ve vermeye devam edeceğiz. AOSB Akademimiz ’in başarılı çalışmaları hızla devam ediyor. Sanayicilerimize ve çalışanlara yönelik eğitimlerde birbirinden farklı ve faydalı konular ele alınıyor. Konusunda uzman isimlerin bilgilerini paylaştığı eğitimler kapsamında bu ay, “ARGE’nin Önemi”, “Kişisel Verileri Koruma”, “Personel Bordro ve Özlük İşlemleri” konulu eğitimler düzenlendi. Eğitimlerin, katılımcılarımıza yeni ufuklar açmasını temenni ederim.

AOSB olarak bu ay üniversite ve lise öğrencileriyle de buluştuk.
Çukurova Üniversitesi’nde bu yıl 4’ncüsü düzenlenen ACDC Günleri kapsamında, Arıtma Tesisleri Müdürlerimiz genç mühendis adaylarına iş yaşamındaki tecrübelerini aktardı. Bunun yanı sıra, bölgemizde bulunan, AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Makser Team Yönetim Kurulu Başkanı Feti Çevik ile bir araya geldi. Öğrenciler sanayicimizin iş yaşamındaki tecrübelerini ve tavsiyelerini dinledi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizdeki firmaların üst düzey kadın yöneticilerinin oluşturduğu Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri ise çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kadın sanayicilerimizin dayanışma içerisinde olduğunu, kararlı ve emin adımlarla hedeflerine ulaştıklarını görmek bizleri çok memnun ediyor. Kadın Sanayicilerimiz bu ay, Expel İlaç’a konuk oldu. Ziyaret esnasında kadın sanayicilerimize "Enerji Tasarrufu" konulu sunum yapıldı.


 
Sözlerimi tamamlarken, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması adına her türlü çabayı gösteren tüm sanayicilerimize ve emeklerini esirgemeyen çalışanlarımıza canı yürekten teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis