Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanaycilerimiz;

Türk Sanayisinin Güney’deki Üssü konumundaki Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak, tüm sanayicilerimiz ve çalışanlarımızla, küresel ekonomik krizlere direnç göstermeye; bölge ve ülke ekonomisine, üretim, istihdam ve ihracatla katkı sunmaya devam ediyoruz.

Yenilikçi ve kurumsal bir OSB olarak, kesintisiz ve sürdürülebilir üretim için, her türlü altyapı ve üstyapı olanaklarıyla sanayicilerimizin işini kolaylaştırmanın yanı sıra, ilerleyebilmek ve gelişebilmek adına, girişimcilik ekosistemine dahil olmamız gerektiğinin de bilincindeyiz.

Bu sebepten AOSB Bölge Müdürlüğü olarak, önümüzdeki dönemlerde, ana fikri girişimcilik olan bir dizi proje hazırladığımızı duyurmak isterim.

İstikrarlı ve sürdürülebilir büyüme için, yenilikçi üretimin desteklenmesi bilincinden yola çıkarak, ilerleyen dönemlerde, AR&GE çalışmalarına ağırlık verecek, tüm sanayicilerimizin inovatif ürünler geliştirip, rekabet avantajlarını artırmalarını destekleyeceğiz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden de sizlere söz etmek istiyorum.

AOSB Bölge Müdürlüğümüz olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı öncesi kutlama ve bayramlaşma töreni gerçekleştirdik. Seyhan Salonumuz’da gerçekleştirdiğimiz törene Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Denetim Kurulu üyelerimiz, Bölge Müdürümüz, birim amirlerimiz ve çalışanlarımız katıldı. Bu hatırlatma vesilesiyle geçmiş bayramınızı yeniden kutluyor, büyük bir aile olmanın mutluluğunu yaşadığımızı dile getirmek istiyorum.

Değerli Sanayicilerimiz,

Mayıs ayında, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan, ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Listesi’’nde AOSB’den 14 firmamızın yer almasının mutluluğunu yaşamıştık.

Haziran ayında açıklanan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliğinde belirlenen, ‘’Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Firması’’ listesine, Bölgemizde faaliyet gösteren Transformatör Eloktromekanik firmasının BETA ve MFC markaları girmeyi başardı.

Enerjiyi, uluslararası standartlarda yaptığı üretimle güce dönüştüren, 30’u aşkın ülkede Türkiye’nin adını duyuran firmamızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Değerli Sanayicilerimiz,

Haziran ayı içerisinde bölgemizde yine çok değerli isimleri konuk ettik. Uzman gelişimci, eğitimci, koç ve yazar Dr. Şaban Kızıldağ ile bölgemizde bir seminer düzenledik. ‘’Hayatta Başarı İçin Mazeret Yok’’ temalı seminer stand-up tadında geçti. Seyhan Toplantı Salonu’muzda gerçekleştirilen seminere, sanayicilerimizin ve bölge çalışanlarımızın yoğun katılım göstermesi bizleri de memnun etti. İlerleyen dönemlerde, bu tür sosyal ve kültürel etkinliklere devam edeceğimizi siz kıymetli sanayicilerimize ve çalışanlarımıza duyurmak isterim.

Haziran ayı içerisinde Bölge Müdürlüğümüz’de Adana İl Emniyet Müdürümüz Zafer Aktaş’ı da ağırladık. İl Emniyet Müdürümüz, bölgemizdeki Polis Merkezi’ni ve güvenlik noktalarını ziyaret etti.

Değerli Sanayicilerimiz,

Kızılay Adana Şube Başkanlığı iş birliği ile periyodik olarak düzenlediğimiz ‘’Toplu Kan Bağışı Kampanyası’’nı bu sene 2’inci kez gerçekleştirdik. AOSB Bölge Müdürlüğümüz’ün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirilen organizasyonda, sanayicilerimiz ve bölge çalışanlarından toplamda 80 kişi kan ve kök hücre bağışında bulundu.

Bilmenizi isterim ki;  her bir kan bağışı 3 vatandaşımızın hayatını kurtarmakta. Buradan, kan ve kök hücre bağışında bulunan herkese, kan bekleyen vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki bağışçı rakamının her seferinde artmasını temenni ediyor, ‘’Toplu Kan Bağışı Kampanyası’’nın periyodik olarak 3 ayda bir tekrarlanacağını bildirmek istiyorum.

Değerli Sanayicilerimiz,

Türkiye’nin sadece doktora, mühendise değil, ustaya çırağa, yani aranan elemana ihtiyaç duyduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu kapsamda öğrenci yetiştiren ve Bölgemizde bulunan Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, 2018-2019 akademik yılında 8’inci dönem mezunlarını verdi.

Adana Sanayisi için çok değerli olan 30 öğrenci, Seyhan Salonumuz’da düzenlenen mezuniyet töreninde keplerini atıp, hayatlarında yeni bir sayfa açtılar. Eğitimleri ve gelişimleri için üstün çabalar sarf eden akademisyenleri kutluyor, öğrencilerin yeni hayatlarında muvaffak olmalarını temenni ediyorum.

Bu vesile ile, ‘’Sanayici Himayesinde Öğrenci Yetiştirme Projesi’’ni de duyurmak isterim. Bölgemizde bulunan meslek lisesinde 2200 öğrenci eğitim görmekte. Burada ihtiyaç sahibi birçok öğrencimiz var. Sanayicilerimizle beraber öğrencilerimizin temel gıda ve taşıma gibi ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Sanayici Himayesinde Öğrenci Yetiştirme’ diye bir alt başlıkta proje geliştirdik. Projemize dahil olmak isteyen sanayicilerimiz, ihtiyaç sahibi öğrencileri, himayelerinde 3 yıl, 4 yıl burs vermek suretiyle destekleyecek.

Öğrencilerin eğitimine katkı sunmanın yanı sıra gelişimlerini ve öz güvenlerini de desteklemek istiyoruz. Bölgemizdeki Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim gören öğrencilerimizi, yeni akademik yılda sanayicilerimizle buluşturacağımız söyleşiler dizisi planladık. Bu proje ile öğrencilerin, sanayicilerimizin hayat tecrübelerinden faydalanmalarını, karşılarına çıkan zorluklarla nasıl baş ettiklerini öğrenmelerini, başarılarından feyiz almalarını istiyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz

Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan AOSB Akademi kapsamındaki eğitimlerimiz devam ediyor. Sanayicilerimizin ve çalışanlarının eğitimi ve gelişimi için kurulan AOSB Akademi’de Haziran ayında, ‘’Sanayide Enerji Verimliliği’’, ‘’Personel Bordro ve Özlük İşlemleri’’ konulu seminerler düzenlendi.

Akademi’nin faaliyetlerinin yanı sıra, Müdürlüğümüz’de,“Çevre Mevzuatı İstişare Toplantısı” ve “Dijital Pazarlama Yöntemleri”, “Dijital Tüketicinin Yolculuğu”, “Rakamlarla E-Ticaret Sektörü” konularının ele alındığı  ‘’E-Ticaret’’ zirvesi düzenlendi.

Ayrıca, AOSB Akademi kapsamında, sanayicilerimizin ve çalışanlarının ithalat ve ihracat becerilerini artırmak için düzenlenen İngilizce Dil Kursu’nun da ders zili çaldı. 2 ay sürecek olan kursta katılımcılar Türk ve yabancı eğitimcilerden ders alma imkanı bulurken, İngilizce; konuşma, yazma, okuma, dinleme becerilerini geliştirebilecekler.

Değerli Sanayicilerimiz

Bölge Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan yeni bir uygulamadan daha bahsetmek istiyorum.

Teknolojiyi etkin biçimde kullanıp kaliteli, ekonomik ve fark yaratan hizmetler verme misyonuyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında; hayatımızdaki yeri ve etkisi gün geçtikçe artan Whatsapp Öneri Hattı uygulamasını başlattık. Bu sayede gelen değerli öneriler ödüllendirilirken, sanayicilerimiz de Başkanlığımız ile daha hızlı ve etkin iletişim kurma imkanı bulacaklar.

7/24 ulaşılabilir olan, 0552 500 5454 numaralı hattan sanayicilerimiz, öneri, talep ve şikayetlerini iletebilecekler.

Sözlerimi tamamlarken, 2019’un ikinci yarısının ekonomik göstergeler açısından yüz güldürücü geçmesini temenni ediyor,  bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına, ekonomisine, tanıtımına katkıda sunan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis