Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayicilerimiz,

2018 yılının üçüncü çeyreğinde, AOSB Yönetim Kurulu olarak geçmişte olduğu gibi daha fazla yatırım, üretim, ihracat ve istihdam hedeflerimize kararlı adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Eğitimden sağlığa, ekonomiden sanayiye, ulaşımdan enerjiye kadar her alanda önemli projeler gerçekleştirilen ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında, biz de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birleştirilmesi ile oluşturulan Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile güç birliğine giderek aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre, Temmuz ayındaki ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 milyar 106 milyon dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında ihracat yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara ulaştı. İhracatımız ne kadar güçlü olursa, ekonomimiz de o kadar güç kazanır. Türkiye ekonomisine ilişkin bu güzel veriler, biz sanayicilerin moral ve motivasyonunu artırıyor. Türkiye’nin cari açığını kapatmak için, tüm iş dünyası gibi biz sanayicilere de katma değeri yüksek, dünya piyasalarında rekabet gücü olan ürünlerin üretimi konusunda önemli görevler düşüyor.

Değerli Sanayicilerimiz,

Organize Sanayi Bölgemizin Temmuz ayı tüketim verileri de bu görüşlerimizi ispatlayacak nitelikte.

Bölgemizde Temmuz ayı içerisinde 130.715.155 kWh’lık elektrik tüketimiyle 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 14,18’lik artış meydana geldi. AOSB’ mizde yine bu yıl Temmuz ayı içerisinde 1.940.622 Sm3’lük doğalgaz tüketimiyle 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 3,24’lük artış kaydedildi.

Değerli Sanayicilerimiz,

Bölgemizin elektrik, doğalgaz ve su tüketimlerinde sürekli artışlar sağlıyoruz. Bu veriler ışığında, 16 milyon metrekarelik alanda 5 kıtadan yatırımcıların bulunduğu, 441 işletmede yaklaşık 40 bin kişinin istihdam edildiği Organize Sanayi Bölgemizde üretim ve yatırım çarklarının hızlı bir şekilde döndüğünü söyleyebiliriz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Bugün itibariyle 1.590 hektar alana sahip bölgemizde 589 adet sanayi parselimiz bulunuyor. Sanayi parsellerimizin toplam alanı 10.748 dönüm. AOSB’mizin 41’inci kuruluş yıldönümünde yatırımcılarımıza tahsis edilebilecek durumda olan ve farklı yüz ölçümlere sahip 41 adet sanayi parselimiz mevcut. Tahsis edilebilecek arsaların toplam alanı ise 438 dönüm. Türk Sanayisinin güneydeki üssü konumunda olan Organize Sanayi Bölgemizde yatırımcılarımız için alt ve üst yapısı hazır, sorunsuz bir bölgede, hiç bir ilave ücret talep etmeden, metrekaresi 150 TL gibi uygun bir ücretle arsa sahibi olma fırsatı sunuyoruz. Bu önemli bilgiyi de her platformda dile getiriyoruz. Bölgemizdeki bu imkânların yatırımcılarımıza duyurulması konusunda siz değerli sanayicilerimizden destek bekliyoruz.

Değerli Sanayicilerimiz,

Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, geçtiğimiz Temmuz ayında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemize ziyaretlerde bulundu. Sayın Valimiz Demirtaş’ın Bölgemizde faaliyet gösteren KYK Yapı Kimyasalları, Arseteks Tekstil, Limkon Gıda ve AOSB Başkanlığımızı ziyaretleri, gücümüze güç katarak moral ve motivasyonumuza katkı sağladı.

AOSB’miz, Adana Valimiz Mahmut Demirtaş Başkanlığı’nda yapılan İl İstihdam Kurulu toplantısına da ev sahipliği yaptı. Toplantıda, il genelindeki istihdam çalışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

Değerli Sanayicilerimiz,

İstanbul Sanayi Odası Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Adana Organize Sanayi Bölgemizden 10 firma listede yer aldı. Firmaların üretimden net satışları temel alınarak hazırlanan listeye, Adana genelinde toplam 13 firma girdi. AOSB Yönetim Kurulu olarak, listede yer alan firmalarımızı bir kez daha kutluyor, gelecek yıllarda bu sayının artmasını diliyorum.

Değerli Sanayicilerimiz,

Biz sanayiciler olarak kararlılıkla üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta siz sanayiciler olmak üzere tüm milletimize en kalbi saygı ve sevgilerimi sunuyor, 21-24 Ağustos tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramının, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis