Türk Sanayisi'nin Güney'deki Üssü

Başkanın Mesajı

Değerli Sanayicilerimiz;

Üretim ve istihdamla geçen başarılı bir yılı daha geride bırakırken yeni yıl mesajımızda sizlere bölgemize hizmetlerimiz konusunda ayrıntılı bilgiler vermiştik.  2018’in ilk değerlendirmesinde ise sizlere bölgemizde sanayi çarklarının döndüğünün en önemli göstergesi olan yıllık tüketim verilerimizden söz etmek istiyorum.

Bilindiği gibi her ayın ilk haftasında bir önceki ayın tüketim verilerini kurumsal web sitemizde yayınlayarak sizlerin bilgilerine sunuyoruz. Bu verilere göre, 2017 yılını bir önceki yıla göre değerlendirdiğimizde karşımıza istikrarlı bir artış çıkıyor.

Buna göre; elektrik tüketimimiz bir önceki yıla göre yüzde 7,92 oranında artarak 1.292.048.626 kilovat saate ulaştı.

157.721.051 standart metreküp olarak gerçekleşen doğalgaz tüketimindeki artış ise bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artış gösterdi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizin su tüketimi ise bir önceki yıla göre yüzde 15,50’lik bir artışla 19.383.436 metreküpe ulaştı.

Bu veriler gösteriyor ki; aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürdüğümüz takdirde Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak 2018 yılında da üretmeye, istihdam sağlamaya, bölgemiz ve ülke ekonomimize katkı sunmaya devam edeceğiz.

Değerli Sanayicilerimiz

AOSB Başkanlığı olarak üretim ve istihdamın artmasına yönelik çalışmalarımızın yanı sıra bölgemize yatırımcıları çekme yönündeki çabalarımızı da sürdürüyoruz. Bu kapsamda, bölgemizde çok değerli konuklarımızı ağırladık.

Türkiye'nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş dünyasına tanıtma ve yatırımcılara Türkiye'ye yapacakları yatırımın her aşamasında destek verme görevini üstlenmiş tek resmi kuruluş olan T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut ve beraberindeki heyeti, AOSB Başkanlığımızda konuk ettik. Sanayi bölgemiz hakkında bilgi verdiğimiz Sn. Ermut’un, “Adana tüm yabancı yatırımlara örnek olarak gösterilen bir şehir” şeklindeki sözleri bizler için gurur vesilesi olmuştur.

Afrika'nın Orta-Doğu bölgesinde yer alan Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu bölgemizi ziyaret etti. AOSB’nin yatırımcılara sunduğu avantajlar hakkında bilgilendirdiğimiz Büyükelçi Kiondu, ülkeleri ile Adana arasında ticari işbirliğini güçlendirmek istediklerini dile getirdi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Hüseyin Aydın ve beraberindeki uzman kadroyu da Bölgemizde ağırladık. Kendileri, ihracat yapan sanayicilere sunulan  11 farklı destek projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alptekin’i de bölgemizde konuk ederek, bölgemiz sanayicilerine bankacılık hizmetleri konusunda bilgilendirmelerine imkan sağladık. Tüm konuklarımıza bölgemize ziyaretleri ve bilgilendirmelerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

AOSB AKADEMİ

Sanayicilerimiz ve çalışanlara eğitim desteği sağlamak üzere hayata geçirilen AOSB Akademimizde de eğitimler devam etti. Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi (ÜSİM) tarafından organize edilen eğitimde, Doktorant Gökmen Ükelge, “Verimlilik Artırma ve Maliyeti Düşürme Teknikleri” konusunda bilgilendirme yaptı.

AOSB Akademi’nin “İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku’ndaki Güncel Değişiklikler” konulu eğitim seminerinde ise Avukat Günay Kılınç, “Arabuluculuk, işe iade davaları, yıllık izin ücretleri, meslek kodu çalışması, Bireysel Emeklilik (BES) zorunluluğu, mesleki yeterlilik belgeleri ve iş hukuku” konularını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığımızın işbirliğiyle, ‘’Çalışan Temsilcilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Etkinliğinin Arttırılması’’ eğitimi düzenlendi.

Toplumsal duyarlılık bilinciyle hareket eden Sanayi Bölgesi Başkanlığı olarak eğitime desteğimiz Aralık ayında da devam etti. AOSB Başkanlığımızın çalışanları, soğuk kış günlerinin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde Aladağ Karatepe İlkokulunu ziyaret ederek, yaşları 7 ile 11 arasında değişen öğrencilere mont ve bot yardımında bulunarak, kırtasiye malzemesi hediye ettiler.

Sanayi Bölgemizdeki firmaların üst düzey yöneticilerinin oluşturduğu AOSB Kadın Sanayiciler Platformu üyelerimiz, bölgemizde bulunan ve gıda sektöründe faaliyette olan Evren Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Sporun özellikle futbolun birleştirici yönlerini ön planda tutarak, sanayicilerimizle çalışanlarının buluşmasını, kaynaşmasını ve motivasyonlarını sağlamak amacıyla başlattığımız ve geleneksel hale gelen Futbol Turnuvamızın 6 ıncısı bu yıl Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Eski Milli Haltercimiz Naim Süleymanoğlu anısına düzenlemek üzere hazırlıklarımıza başladık.

AOSB Başkanlığı olarak, Türkiye’deki küçük ve büyük ölçekli şirketlerin mükemmellik yolculuğunda önemli bir misyon üstlenen KalDer’in (Türkiye Kalite Derneği) eğitimlerini tamamlayıp, EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı/ European Foundation For Quality Management) denetimlerinden başarıyla geçerek, “Mükemmellikte yetkinlik için tanımlanan 4 yıldız” ödülünün mutluluğunu bize yaşatan çalışanlarımızla düzenlediğimiz yemekte bir araya geldik.

2017 yılının son değerlendirmesin yaptığımız toplantıda kıdemli ve başarılı çalışanlarımızı ödüllendirdik. Kendilerini tekrar kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Sanayi Bölgemiz, başta Çukurova Üniversitesi olmak üzere çevremizdeki üniversitelerin öğrencileri için bir anlamda eğitim sahası görevi de yapıyor. Bu kapsamda, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine Programı Bölümü öğrencileri yapımı devam eden inşaatları gezerek incelemelerde bulundular. Üniversiteli gençler, dere ıslahı projemizle birlikte ilave alanlardaki yol çalışmalarını da yakından görme fırsatı yakaladılar. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri de Bölgemizde, Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisimizi incelediler. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi bölgemizde konuk etmekten mutluluk duyduk.

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis