OSBÜK, AOSB'de toplandı

-OSBÜK BAŞKANI ÖZDEBİR:

‘'OSB'ler Türkiye'nin 50 yıldır sürdürdüğü en

önemli oluşumdur''

-AK PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ GÜRKAN:

‘'Sanayici, yatırımcı ülkemizin lokomotifidir''

-ADANA HACI SABANCI OSB BAŞKANI S ÜTCÜ:

‘'Yatırımlar yönünden çok iyi durumdayız''

 

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu ‘nun (OSBÜK) olağan yönetim kurulu toplantısına bu kez Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliği yaptı.

OSB'de gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye genelinde kurulu OSB sayısının 264'e ulaştığını, bu bölgelerin üst kuruluşu olarak birlik ve dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde çok güzel gelişmelerin yaşandığına tanık olduğunu belirten Özdemir, ‘'Osb ler, Türkiye'nin 50 yıldır sürdürdüğü en önemli oluşumdur. Adana'da da bunun yansıması var. Adana Türkiye'nin incisi. Şimdi de inciliğe havalimanı da ilave ediliyor. Bölgesel Havaalanı çok büyük avantajlar getirecek. OSB Başkanı Bekir beyin de burada çok emeği var. OSB'nin genişletilmesinden çevresinin düzenlenmesine kadar her şeyi mükemmel bulduğumu söyleyebilirim'' dedi.

Özdebir, Adana'nın yatırımcı açısından cazibe merkezi olduğuna dikkati çekerek, ‘' Yatırımcıların gözü de burada. Gelecekte çok daha ciddi, güzel şeyler olacak. Adana için herkes el birliği, gönül birliği ile çalışıyor. Bunu görmek mutluluk verici'' diye konuştu.

Toplantının konuğu olan AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan ise, ‘'Bugün Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü bey ve yönetim kurulu, Türkiye'nin beyni konumunda olan OSB başkanlarımızı misafir ediyor. Kendisini tebrik ediyorum bu organizasyondan dolayı'' dedi.

Gürkan, sanayicinin, yatırımcının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti;

‘' Sanayici, yatırımcı, ülkemizin lokomotifidir. Biz siyasetçi olarak onların önlerini açmak için varız. Burada bulunmaları da bizim için önemli. Kayseri, Koceli, Gaziantep ve Adana gibi birçok ilin OSB yöneticileri, yani beyin takımı burada. Sadece Türkiye'de değil dünyadaki bütün yatırımları yönlendiren başkanları burada. Türkiye'nin ilerlemesinde onların payı çok büyük, onları kutluyorum. Umuyoruz ki Türkiye'nin gelişmesinde daha büyük ivme yakalarız. Bu işin kararını uygulamasını yapan olan arkadaşlarımın bu toplantısından önemli sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Bekir başkanımızı tebrik ediyorum. Başkanlarımıza da hoş geldiniz diyorum.''

Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü de, Türkiye genelindeki toplam 264 organize sanayi bölgesini temsilen 11 kişilik yönetim kurulunun bulunduğunu belirterek, ‘'OSBÜK yöneticileri tüm OSB'ler tarafından seçilmiş kişilerden oluşmaktadır'' dedi.

Sütcü, Adana olarak OSBÜK toplantısına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ‘'Bu toplantıda hem Adanamızı, hem de organize sanayi bölgemizdeki imkanları tanıtıyoruz'' diye konuştu.

OSBÜK'ün her yönetim kurulu toplantısını farklı bir şehirde gerçekleştirdiğini, bu sayede OSB'lerin başka bölgelerdeki uygulamaları ve gelişmeleri yakından izleme fırsatı bulduklarını kaydeden Sütcü, şunları söyledi:

‘'Bu toplantılar sayesinde birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyler oluyor. Gerek diğer OSB'lerde gerekse bizim bölgemizde çok büyük yatırımcılarımız var, çok iyi durumdayız. Sayın bakanımız Zafer Çağlayan'ın da açıkladığı gibi 600 milyon dolarlık bir yabancı yatırım bölgemize geliyor. Bölgemizin altyapısının uygun olması yatırımcıyı teşvik etme açısından da büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

Hükümet tarafından hazırlıkları sürdürülen yeni teşvik sistemine de değinen Sütcü, bu konuyla ilgili gerek Adana milletvekilleri gerekse Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan aracılığıyla beklentilerini dile getirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

‘'Yeni çıkacak teşvik sisteminden umutluyuz. Çünkü, Adanamız işsizlikte ön sıralarda. Bu teşvik sistemi en geç 1 ay içerisinde açıklanacak. Adana için nasıl bir teşvik sistemi olursa avantajlarının bulunacağını yetkili mercilere anlattık. Sağ olsun değerli bakanımız da bizi dinledi. Çok iyi şeyler olacağını, beklentilerimize cevap verecek bir teşvik sisteminin açıklanacağını umuyoruz. Yeter ki bizim eşit şekilde rekabet gücümüzü kısacak uygulamalar olmasın. Bu konuda hükümetimize güveniyor ve inanıyoruz.''

Adana Hacı Sabancı OSB'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, hükümetin gündemindeki teşvik sisteminin yanı sıra, çeşitli OSB'lerdeki uygulamalar ele alınarak, görüş alış verişinde bulunuldu.

OSBÜK yönetim kurulu toplantısının ardından OSB temsilcileriyle ayrıca gerçekleştirilen bölgelerdeki gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. Toplantıya, OSBÜK Yönetim kurulunun yanı sıra Türkiye genelindeki OSB'leri temsilen 70'e yakın yönetici katılıyor.

Organize Sanayi Birlikleri Üst Kuruluşu ‘nun (OSBÜK) olağan yönetim kurulu toplantısına bu kez Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi  Bölgesi ev sahipliği yaptı.