Kazakistan’dan Sanayicilerimize Yatırım Daveti

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde (AOSB) üretim yapan firmalara, ülkesindeki yatırım olanaklarını anlattı.

Büyükelçi Saparbekuly, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği Adana temaslarının ikinci gününde, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizi (AOSB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Yusuf Kara, Selahattin Onatça ve Bölge Müdürümüz Mustafa Keskin ile bir araya geldi. Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak’ın da yer aldığı ziyarette Büyükelçi Saparbekuly, Kazakistan’ın yatırımcılara sağladığı imkânlardan bahsetti. Saparbekuly, büyükelçiliğin önemli bir misyonunun da Kazakistan’a yatırımcı çekmek olduğunu söyledi.

“TÜRK BAYRAĞINI KAZAKİSTAN’DA DA DALGALANDIRIN”

Türk sanayicileri ve işadamlarını, Kazakistan Cumhurbaşkanı adına ülkesine davet ettiğini belirten Saparbekuly, “Bizler dost ve kardeş iki ülkeyiz. Sizlerden, burada bulunan işletmelerin benzerlerini Kazakistan’da da açarak, Türk bayrağını orada da dalgalandırmanızı istiyoruz” dedi.

Kazakistan’ın Rusya’dan İran’a, Kırgızistan’dan Çin’e geniş bir pazar potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Saparbekuly,  “Kazakistan, yatırım yapan yabancı yatırımcılara çok önemli teşvikler veriyor. 2006-2017 yılları arasında Kazakistan’da toplam 245 milyar dolarlık direkt yatırım yapıldı. Orta Asya bölgesinde yapılan yatırımların yüzde 80’i Kazakistan’a gerçekleştirildi” diye konuştu.

“BÖLGEMİZDE DÜNYANIN HER TARAFINDAN YATIRIMCILAR VAR”

AOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Büyükelçi Saparbekuly’e Adana sanayisi ve OSB’nin üretim yapısı hakkında bilgi verdi. AOSB’nin, Türkiye’de bulunan 300 civarında OSB arasında 16 milyon metrekarelik alanıyla 6. sırada yer aldığına dikkati çeken Sütcü, şunları kaydetti:

“Bölgemizde 407 sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor. Dünyanın her tarafından uluslararası yatırımcılar var. Üretimden satışlarda Türkiye’nin ilk 500 firması içerisinde OSB’den 7 firmamız yer alıyor. Artı Adana’nın yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracatının yarısını sadece organize sanayi bölgemizdeki sanayicilerimiz yapıyor.”

“AOSB TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ”

AOSB’nin Türkiye’nin göz bebeği üretim ve ticaret merkezlerinden olduğunu ifade eden Bekir Sütcü, “Adana, ticaret ve sanayi bilgisiyle Türkiye’nin en önde gelen şehirlerinden birisi. Adana’da geçmişten gelen bir ticaret ve sanayi kültürü var. Biz de bu kültürün avantajlarından yararlanıyoruz” dedi.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Sütcü, Türkiye ve Kazakistan arasındaki işbirliğinin artırılması konusunda da ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

SANAYİCİLERE İŞBİRLİĞİ İMKÂNLARI ANLATILDI

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, yönetim kurulu üyelerimiz ile yaptığı görüşmenin ardından, firmaların temsilcileriyle ayrı ayrı bir araya gelerek, işbirliği imkânlarını görüştü.  Saparbekuly’nin her bir firmaya yaklaşık 15 dakikada Kazakistan’ın yatırımcılara sağladığı olanakları anlattığı toplantılara; bölgemizde üretim yapan firmalardan Abdioğulları Plastik, Bossa, Oğuz Tekstil, Gürsoy Yem, Sepaş Plastik, Bakırlar İplik, Özkanlar Baskül, Teknopak, Adafer Gübre, Doğuş Prefabrik  ve Kastamonu Entegre katıldı.

Galeri