''Gümrük Uygulamaları'' semineri

 


-Başkan Bekir Sütcü:

''OSB'de kurulacak Gümrük Müdürlüğü için bakanlık onayı çıktı''

-Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kahraman:

''Türkiye'yi 2023 hedefine sanayiciler taşıyacak''

 

 

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AHSOSB) Başkanı Bekir Sütcü, uzun bir süredir çalışmaları sürdürülen ve bölge içerisinde kurulacak olan Gümrük Müdürlüğü için bakanlık onayının çıktığını bildirdi.

Sütcü, Adana HSOSB'de düzenlenen ''Gümrük Uygulamaları'' konulu seminerin açılışındaki konuşmasında, sanayicilere daha iyi hizmet için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte neler yapılabileceğini araştırdıklarını belirterek, ''Sanayicilerin görevi istihdam yaratmak. Bizim de OSB yönetimi olarak ülkemize hizmet etmek birinci hedefimiz'' dedi.

Uzun bir süredir çalışmaları sürdürülen ve kuruluş aşamasını yakından takip ettikleri OSB içerisinde kurulacak Gümrük Müdürlüğü için bakanlık onayının çıktığını müjdeleyen Sütcü, ''Bölge müdürlüğü buraya açılacak. Adana Organize Sanayi Bölgesi olarak hem yerini biz tahsis edeceğiz, hem de binasını yapacağız'' dedi.

Sütcü,  30 yıl sonrasının kapasitesini dikkate almak suretiyle hizmet üretmeye çalıştıklarını belirterek, ''Amacımız, tüm sanayicilerimizin ve sanayi bölgesinin yeni gelişme alanını kapsayacak şekilde Gümrük Müdürlüğünün sanayicimizin yanı başında hizmet vermesidir. Özellikle ihracat yapan sanayicilerimiz için bu çok önemli bir ihtiyaçtır'' dedi.

Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Murat Kahraman ise, Adana'da yeni bir Gümrük Müdürlüğü'nün açılmasının heyecanını yaşadıklarını belirterek, ''Gümrük müdürlüğü kısa zamanda açılacak. Başkanımız, bakanımız bu konu da açıklama yapıyorlar, 2023 hedefleri yapılıyor, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek için çalışılıyoruz. Bu hedeflere bizi ulaştıracak olanlar sanayicilerdir devlet olarak biz bunun bilincindeyiz'' dedi.

Kahraman, sanayicilerin daha fazla ilerlemesine nasıl katkı sağlayabileceklerinin çalışmalarını yaptıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Hızınızı kesmeden, size nasıl destek olabiliriz bunun heyecanını yaşıyoruz. Burada olmamızın en önemli nedenlerinden biri sizi sizden dinlemek, varsa sıkıntılarınızı paylaşmak ve daha da önemlisi daha iyi bir gümrük idaresi için çözüm önerileriniz varsa bunları duymak istiyoruz. Bu anlamda sizin sıkıntılarınızı dinlerken çözüm önerilerinizi de istiyoruz. Gümrük işlemlerinizi daha üretken daha verimli hale nasıl getiririz bunun tartışmasını burada beraber yapalım istiyoruz.''

Toplantıya, Kahraman'ın yanı sıra Adana Gümrük Müdürü Ali Eyeoğlu ve  Mersin Gümrük Müdürü Ali Gökdemir de katılarak, yaptıkları sunumun ardından sanayicilerin sorularını yanıtladılar.