Değerli Sanayiciler;

Bugüne kadar birçok yeniliğe imza atan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımız, çalışanları konut sahibi yapacak dev bir projeyi daha hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Bölgemiz bünyesinde bin 200 konuttan oluşan Sanayi Kent kuruluyor.

Coğrafi konumu ve lojistik avantajları sayesinde, yatırımcılar için her zaman önemli bir yatırım alanı olan Bölgemiz, Adana'da kayıtlı istihdamın yüzde 12'sini bünyesinde bulunduruyor. Çalışanların yüzde 80'inin bölgeye uzak yerleşim birimlerinden geldiği düşünüldüğünde kurulacak Sanayi Kent, şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasına, çalışanların iş yerine bağlılık duygusunun artmasına olanak sağlayacak. Ayrıca, ulaşımda geçen zaman kayıpları minimum düzeye inecek.

Proje fikri Çukurova Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında desteklenen Sanayi Kent Projesi’nin fizibilite çalışmaları tamamlandı. İşverenler ve işçilerle gerçekleştirilen ön görüşmelerde, Sanayi Kent'in, her iki taraf için de en optimum çözüm olduğu belirlendi.

Değerli Sanayiciler;

Dar gelirli sanayi çalışanlarına yönelik düşünülen proje, TOKİ'nin Adana’ya yönelik 2017 yılı çalışma programı ile de son derece uyumlu. Toplam 3 etaptan oluşmasını planladığımız projenin ilk etapta toplam yatırım maliyeti 241 milyon TL olacak. Sanayi Kent konutları, lüks sınıfında olmamakla birlikte kaliteli, sağlam ve kullanışlı yapılar olacak. Az katlı yapılar tercih edilecek Sanayi Kent’te parklar, spor alanları, sağlık tesisleri, ticaret merkezi, okul, cami yeri gibi sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanacağı alanlar da bulunacak. Sanayi Kent Pojesi ile AOSB bünyesinde 4 bin kişilik bir yaşam alanı oluşturulacak.

İşçilere sunulmak üzere 75 ve 85 metrekare 2+1, 100 ve 110 metrekare 3+1 seçeneklerinde 4 farklı konut inşa edilecek. Öte yandan, işverenlere satılması ve elde edilen katma değerin işçilere sunulacak konutlara indirim olarak yansıtılması niyetiyle projede 50 metrekareden oluşan 1+1 ve 110 metrekareden oluşan 2+1 evler olacak. Proje kapsamında bin konut işçilere, 200 konut da işçilere tahsis edilmek üzere işverenlere satılacak. Çalışanlara, cazip faiz oranları ile 10, 15 ve 20 yıl vade seçenekleri sunulacak.

OSB çalışanlarının hayat standardını yükseltecek projemizi Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’a anlattık. Çok beğendi. Projenin gerçekleşmesi için de bize yoğun destek veriyor. Tüm Adana milletvekillerimize bu projenin raporu gönderildi. Sayın Tamer Dağlı ve Sayın Mehmet Şükrü Erdinç başta olmak üzere tüm milletvekillerimiz bu konuyu yakından takip ediyorlar. TOKİ ve ilgili kurumlar nezdinde bizim adımıza girişimlerde bulunuyorlar. Bu sebeple başta Sayın Valimiz olmak üzere, projenin hayata geçmesi için desteğini esirgemeyen milletvekillerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Değerli Sanayiciler;

Geride bıraktığımız Temmuz ayı, Organize Sanayi Bölgemizde çarkların hızlandığı, üretimin arttığı bir ay oldu. Bölgemizdeki sanayi tesislerinin elektrik tüketimi bir önceki aya göre yüzde 13. geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

Bir diğer enerji kalemi olan doğalgaz tüketiminde ise hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 10 artış yaşandı.

Sanayi tesislerimizin su tüketiminde de bir önceki aya göre yüzde 21, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 26 artış görüldü.

Değerli Sanayiciler;

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl düzenli olarak açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 7 firma ile yer alan Organize Sanayi Bölgemiz, “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde de 7 firma ile temsil edildi. Elde ettikleri başarılarla Adana’mızın gururu olan firmalarımızı bir kez daha gönülden kutluyor, güçlü Türkiye hedefine giden yolda üretip, istihdam sağlayarak Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine katkı sunan tüm sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Türk sanayisi için çok önemli bir gösterge olan her iki listede yer alan firmalarımızın sayısının ilerleyen yıllarda daha da artmasını temenni ediyorum.

Değerli Sanayiciler;

Türkiye’deki organize sanayi bölgelerini temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) 15. Olağan Genel Kurulu da geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. Yeniden başkan yardımcılığı görevini üstlendiğim OSBÜK, yeni dönemde de OSB’lerimizi sanayicilerin sorunsuzca üretim yapacağı merkezler haline getirme yönündeki çalışmalarına devam edecek.

Değerli Sanayiciler;

Önümüzdeki günlerde iki bayram çoşkusunu bir arada yaşayacağız. 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle kahraman gazilerimizi, şehitlerimizi hürmet, minnet ve şükranla anıyor, Tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum.

 

Saygılarımla

Bekir SÜTCÜ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı